Żywienie labradora suchą karmą

Każda z psich ras ma swoje indywidualne wytyczne dotyczące prawidłowego żywienia. Dziś bierzemy na tapetę labradory 🙂

labradoryJaka karma dla labradora?

Labrador retriever to spory psiak więc jego dieta musi to uwzględniać. Do pierwszych 12-15 miesięcy powinien otrzymywać karmę dla szczeniąt dużych ras, a następnie karmę typu adult.

Przeciętny, zdrowy labek cieszy się dobrym apetytem, jednak nie powinniśmy przekarmiać naszego pupila. Dzienną rację żywieniową określoną na opakowaniu karmy lepiej jest podzielić na 3 równe posiłki. Karma nie może zalegać w misce. Nie zapominajmy też o tym, że zwierzę musi mieć stały dostęp do czystej wody.

labrador
typowy labrador to prawdziwy łakomczuszek

Dla psiaków z nadwagą podajemy karmę o zmniejszonej kaloryczności (light) i rezygnujemy z serwowania dodatkowych przysmaków. Z kolei labradory pracujące mogą otrzymywać karmę bytową w nieco zwiększonej ilości lub specjalną karmę dla psów aktywnych. W każdym przypadku zalecana jest regularna kontrola masy ciała naszego retrievera i rozsądne racjonowanie posiłków.

Labradory są obarczone wysokim ryzykiem zwyrodnień stawów. Również z tego powodu utrzymywanie właściwej wagi ciała tych psów jest niezmiernie istotne. Dobra karma dla labradora to m.in. taka, która zawiera dodatkowe składniki wspomagające rozwój (w przypadku szczeniąt) i funkcjonowanie stawów. Do takich substancji należą glukozamina i chondroityna, które są dodawane do karm w postaci siarczanów lub ich źródeł – skorupiaków, czy też sproszkowanych muszli mięczaków.

szczenięta labradora
prawidłowo żywione szczenię to zdrowszy dorosły pies w przyszłości

Warto stosować także dodatkową suplementację, jednak należy ją uzgodnić z lekarzem weterynarii, ponieważ nadmierna podaż niektórych minerałów może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 hamują procesy zapalne chrząstek stawowych, a ponadto regulują gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Karma dla labradora powinna więc koniecznie zawierać szlachetne oleje roślinne i tłuszcz rybi (tran), które dodatkowo dbają o zdrowie skóry i piękną, błyszczącą sierść naszych psów.

labrador
zdrowy labrador to szczęśliwy labrador!

Labradorom stosunkowo często przytrafia się zagrażający życiu skręt żołądka. Temu fatalnemu schorzeniu sprzyjają m.in.: karmienie tylko raz dziennie, łapczywe jedzenie z połykaniem powietrza, intensywne poruszanie się tuż po posiłku (bieganie, skakanie) i nieprawidłowa waga psa – zarówno niedowaga, jak i nadwaga. Niebezpieczne jest również jednorazowe wypicie dużej ilości wody przez zwierzę, np. po wyczerpującym spacerze w upalny dzień. Zapobieganie skrętowi żołądka polega na wspomnianym wcześniej dzieleniu dziennej racji karmy na 3 mniejsze posiłki, zapewnieniu psiakowi spokoju podczas ich spożywania, niezachęcaniu go do aktywności, ani nie zabieraniu na spacer tuż po karmieniu.

W naszym sklepie benkoda.pl oferujemy szeroki wybór karm dla psów, również przeznaczonych specjalnie dla labradorów. Chętnie doradzimy we właściwym wyborze i z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

Royal Canin labrador
karmy Royal Canin dla labradorów

Pozdrawiamy ciepło wszystkich pasjonatów, a szczególnie właścicieli labradorów oraz same labradory 🙂
Zespół benkoda.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jedna myśl nt. „Żywienie labradora suchą karmą

  1. Dobry artykuł.
    Jeśli chodzi o karmy Royal Canin to nie polecam, na rynku znajdziecie inne lepsze za tą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*