Zwierzęta laboratoryjne

Zwierzęta laboratoryjne (inaczej modelowe) wykorzystuje się w celu przeprowadzania badań stricte naukowych lub zwykłych testów produktowych. Do najpopularniejszych zwierząt doświadczalnych zaliczanych do gromady ssaków należą myszy, szczury, chomiki, gerbile, świnki morskie i króliki. Znacznie rzadziej są to koty lub psy, a zupełnie wyjątkowo – małpy.

szczur laboratoryjny

Hodowla i wykorzystywanie zwierząt laboratoryjnych do celów naukowych niewątpliwie przyczynia się do rozwoju m.in. medycyny, farmakologii, czy ochrony środowiska. Często przeprowadzenie doświadczeń na organizmach żywych jest po prostu niezbędne. Jak inaczej sprawdzić bezpieczeństwo i skuteczność nowego leku zanim zostanie on podany człowiekowi? Okazuje się jednak, że wiele badań przeprowadzanych jest bez zachowania podstawowych zasad bioetyki. W sieci możemy natrafić na niezliczone doniesienia o okrutnych, a do tego bezsensownych eksperymentach, których ofiarami są bezbronne zwierzęta.

W Polsce obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, a także odrębna ustawa o doświadczeniach na zwierzętach. Istnieje również specjalna Krajowa Komisja Etyczna do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach (KKE). Na świecie obserwuje się ogólną tendencję do redukowania liczby ssaków biorących udział w doświadczeniach naukowych i testach. Niemało zostało już zrobione, by poprawić los zwierząt laboratoryjnych, jednak równie dużo zostało jeszcze przed nami.

króliki

Najwięcej kontrowersji budzą eksperymenty na zwierzętach związane z testowaniem kosmetyków i środków chemicznych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Najczęściej nie są to doświadczenia bezwzględnie potrzebne jakiejkolwiek nauce, ani w jakiś sposób rozwojowe. Trzeba przy tym pamiętać, że po zakończeniu takich badań zwierzęta są przeważnie uśmiercane. Czy cena niewymownego cierpienia, strachu i koszmarnego życia w ciasnej klatce jest adekwatną rekompensatą za to, jakie korzyści może przynieść ludzkości kolejny krem przeciw zmarszczkom lub „rewolucyjny” płyn do zmywania naczyń?

Na szczęście od 2013 roku na terenie Unii Europejskiej zabrania się sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Niestety, wielu europejskich potentatów kosmetycznych nadal bierze pośredni udział w tym okrutnym procederze. Dotyczy to wszystkich producentów eksportujących swoje produkty do Chin. Tamtejsze prawo narzuca bowiem obowiązek przeprowadzenia doświadczeń na zwierzętach. Takie badania finansowane są przez firmy kosmetyczne, które chcą wejść na rynek chiński. Można więc powiedzieć, że chociaż producent sam nie dokonuje testów na zwierzętach, to jednak godzi się na przeprowadzanie takowych i płaci za to z własnej kieszeni.

szympans

Prawda jest taka, że praktycznie wszystkie substancje chemiczne, które są składnikami kosmetyków i środków czystości zostały już kiedyś zbadane na zwierzętach. Wystarczy tylko sięgnąć do odpowiedniej literatury. Sprawdzanie ich po raz kolejny nie ma moralnego, ani naukowego sensu. Poza tym ludzka skóra i w ogóle cały organizm człowieka posiadają swoje unikatowe cechy więc tego typu porównania w odniesieniu do zwierząt nie są w pełni miarodajne, a czasem nawet zupełnie mylne.

Obecnie na świecie szuka się alternatywnych metod testowania leków i kosmetyków. Wstępne wyniki tych poszukiwań są bardzo obiecujące. Duże nadzieje pokłada się m.in. w najnowocześniejszych technologiach badań in vitro (w próbówkach), a także w modelowaniu komputerowym.

logo benkodaPozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Zwierzęta laboratoryjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*