Złota rybka w szklanej kuli

Wszyscy znamy ten klasyczny zestaw: piękna, złota rybka w szklanej kuli wypełnionej kryształowo czystą wodą. Nie każdy jednak wie o tym, że taki sposób hodowli ryb akwariowych nie jest najlepszym pomysłem. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie:
Dlaczego nie powinno się trzymać ryb w kuli?

Na początku chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć, że szklana kula nie jest odpowiednim zbiornikiem ani dla złotej rybki (welona), ani dla bojownika, gupika, czy też jakiejkolwiek innej ryby akwariowej. Poniżej przedstawiamy powody.

Pojemność kul jest najczęściej zbyt mała. Nawet pojedynczy bojownik potrzebuje akwarium min. 25 l. W mniejszej ilości wody nie ma możliwości stworzenia stabilnego ekosystemu – wahania temperatury wody są zbyt duże, a stężenie trucizn i gazów niebezpiecznie wysokie.

Powierzchnia dna kuli jest niewystarczająca, by mogła się tam wytworzyć sprzyjająca mikroflora bentosowa. Bakterie nitryfikujące przetwarzają szkodliwe produkty przemiany materii ryb w neutralne związki chemiczne. W akwarium o tak małym dnie nie ma warunków dla rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej.

Do małej kuli nie zmieści się grzałka, filtr, ani napowietrzacz. Bez tych urządzeń rybki nie mają szans na długie życie.

Ryby to płochliwe istoty. W okrągłym zbiorniku brakuje miejsca na roślinność, a jedna sztuczna roślinka nie zapewni schronienia, w którym rybka mogłaby czuć się bezpiecznie. Do kuli nie zmieści się łupina kokosa, korzeń, ani większe kamienie, które mogłyby spełniać funkcje kryjówek.

Ryba umieszczona w kuli nie ma możliwości swobodnego pływania. Nieustannie krąży w kółko, przez co uszkadza się jej błędnik. Taka rybka z czasem traci orientację i zdolność utrzymywania równowagi, co objawia się np. dziwnym sposobem pływania lub leżeniem na dnie zbiornika.

Kula wypełniona wodą zniekształca obraz jaki widzą ryby. Również z tego powodu rybki przeniesione do kuli mogą się dziwnie zachowywać – być jeszcze bardziej płochliwe, by z czasem stać się zupełnie obojętne na jakiekolwiek bodźce zewnętrzne.

W niektórych krajach sprzedaż kulistych akwariów jest całkowicie zakazana, ponieważ umieszczanie ryb w takim zbiorniku uważane jest za przejaw znęcania się nad zwierzętami.

welon
welon potocznie zwany złotą rybką

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl, gdzie znajdziecie m.in. pokarmy dla ryb, preparaty akwarystyczne, filtry, napowietrzacze, grzałki, oświetlenie do akwarium i inne akcesoria.

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

2 myśli nt. „Złota rybka w szklanej kuli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*