Zakazane winogrona

Być może czytaliście gdzieś o tym, że psy i koty nie mogą jeść winogron, ale czy wiecie z jakiego powodu? W dzisiejszym wpisie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.

winogrona

Substancja odpowiedzialna za toksyczność winogron nie jest jeszcze poznana, udowodniono jednak ich szkodliwy wpływ na zdrowie psów i kotów. Za toksyczne dla naszych pupili uważa się wszystkie rodzaje winogron i ich przetwory, a także rodzynki, czyli suszone winogrona odmiany beznasiennej.

rodzynki

Nieznana toksyna zawarta w winogronach i rodzynkach uszkadza nerki psów i kotów, prowadząc w skrajnych przypadkach do śmiertelnej niewydolności tych narządów. Minimalna toksyczna dawka to 1 – 3 winogrona lub 2 – 6 rodzynek na kilogram masy ciała zwierzęcia (różne źródła podają odmienne wartości). Nie wykluczono możliwości kumulowania się toksyny w organizmie. Lepiej więc nie podawać winogron ani rodzynek w żadnych, nawet minimalnych ilościach.

Omawiane owoce nie są zalecane dla naszych czworonogów również ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych (glukoza i fruktoza), które działają drażniąco na przewód pokarmowy i destabilizują poziom insuliny w organizmie zwierzaka. Ale wahania poziomu cukru we krwi stanowią niewielki problem w porównaniu do tego, czym grozi zatrucie nieznaną toksyną…

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w ciągu kilku – kilkunastu godzin od zjedzenia winogron lub rodzynek i są to najczęściej: brak apetytu, wymioty, biegunka, bolesność brzucha, apatia. W następnej fazie, gdy uszkodzone zostaną nerki pojawiają się: częstomocz, odwodnienie, a następnie anuria (bezmocz) i acetonowy oddech. W obrazie laboratoryjnego badania moczu obserwuje się liczne wałeczki szkliste i komórki nabłonka, a ciężar właściwy moczu jest znacznie poniżej normy. Badanie krwi ujawnia podwyższony poziom fosforu, potasu, kreatyniny i mocznika.

Niewydolność nerek psa lub kota na skutek zatrucia winogronami może rozwijać się od kilku dni do kilku tygodni i polega na obumieraniu kanalików nerkowych, wapnieniu tkanek. Jest to stan zagrożenia życia.

Wydaje się, że pestki winogron i produkty pochodne spotykane często w karmach i suplementach (np. sproszkowane pestki lub olej z pestek winogronowych) nie są toksyczne dla naszych zwierząt, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Szkodliwe właściwości wykazują nie tylko same owoce ale również łodygi i liście gronowe.

W przypadku zjedzenia przez psa lub kota winogron lub rodzynek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

logo benkoda

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl po bezpieczne przysmaki dla psów i prawdziwe pyszności dla kotów (także wybrednych). Mamy również szeroką ofertę wysokiej jakości karm dla psów i równie duży wybór markowych karm dla kotów. Koniecznie sprawdźcie nowości i aktualne promocje!

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Zakazane winogrona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*