Warzywa kapustne w żywieniu psów i kotów

Do tytułowych warzyw kapustnych zaliczamy między innymi: kapustę białą i czerwoną, kapustę włoską, pekińską, brukselkę, kalafior, brokuły, kalarepę, rzodkiewkę, rzepę, jarmuż.

Wszystkie wymienione warzywa są wyjątkowo ciężkostrawne dla psów i kotów. Niektóre osobniki w ogóle ich nie tolerują, co objawia się niestrawnością.

Nasz zwierzak raczej nie skusi się na świeżą kapustę lub surowe brokuły, ale dajmy na to bigosem z mięsem lub zabielaną zupą brokułową mało który pogardzi. Miejmy to na uwadze, gdy przyjdzie nam do głowy poczęstować pupilka resztkami ze stołu.

Rośliny kapustne posiadają wybitne wręcz właściwości wzdymające, dlatego trzeba je zupełnie wykluczyć z diety psów obarczonych zwiększonym ryzykiem skrętu żołądka.

Nie zaleca się podawania większych ilości kapusty, brukselki i kalafiora również ze względu na specyficzny rodzaj ich uprawy (intensywne opryskiwanie środkami ochrony roślin). Dotyczy to rzecz jasna także ludzi, jednak musimy pamiętać, że wszelkie substancje chemiczne wykorzystywane w rolnictwie nie są testowane pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia psów, czy kotów.

Nie należy podawać w ogóle roślin krzyżowych (a do takich zalicza się warzywa kapustne) szczeniętom i kociętom, ciężarnym sukom i kotkom, psom i kotom z niedoczynnością tarczycy oraz zwierzętom z terenów ubogich w naturalnie występujący jod. Omawiane rośliny odznaczają się wysoką zawartością tiocyjanianów – rodników wolotwórczych blokujących produkcję hormonów tarczycowych. Do produktów tyrostatycznych hamujących czynności tarczycy należą również: gorczyca, chrzan, rzepak i rzeżucha.

kapusta

Teoretycznie warzywa kapustne skarmiane w minimalnych ilościach mogłyby stanowić sporadyczne urozmaicenie diety zdrowego czworonoga. My jednak odradzamy eksperymentowanie na swoim pupilu.

W naszym sklepie benkoda.pl znajdziecie ogromny wybór produktów dla psiaków i równie szeroką ofertę artykułów dla kociaków. Zapraszamy więc na udane zakupy 🙂

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie i do następnego razu!
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*