Temperatura wody w akwarium

Każdy akwarysta wie, że dla dobrostanu jego rybek bardzo ważny jest aspekt utrzymania stabilnych warunków środowiska w akwarium. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką i zakładają swój pierwszy zbiornik, zadają czasem pytanie: Czy ogrzewanie wody jest naprawdę konieczne? Pytanie wydaje się zasadne, jeśli mieszkamy w ciepłym domu, w którym woda przecież „nigdy nie jest zimna”. W takim razie, czy grzałka akwarystyczna jest w ogóle potrzebna w akwarium? W tym artykule będziemy udowadniać, że zdecydowanie tak 🙂

Jesteśmy stworzeniami stałocieplnymi, co w skrócie oznacza, że nasze wewnętrzne procesy biologiczne zapewniają nam utrzymanie stałej temperatury ciała. Ryby natomiast są zwierzętami zmiennocieplnymi, które źle znoszą wahania temperatury otoczenia, czyli wody. Ogólna zasada mówi, że temperatura w zbiorniku nie powinna zmieniać się bardziej niż w zakresie 2-3 stopni w ciągu doby. W akwarium, w którym nie ma grzałki, skoki temperatury są znacznie większe (dotyczy to zwłaszcza małych zbiorników). Ważne procesy życiowe rybek, w tym obrona przed drobnoustrojami, zostają wtedy niebezpiecznie zaburzone.

pielęgnice
pielęgnice w akwarium

Ile dokładnie stopni powinno być w akwarium? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od gatunku rybek, jakie hodujemy, a właściwie od ich wymagań. Z tego powodu nie należy trzymać w jednym zbiorniku lokatorów ciepło i zimnolubnych.

Jaki typ grzałki wybrać? Zdecydowanie polecamy grzałki z termostatem, który będzie „pilnował” by ustalona temperatura wody była odpowiednia.

Ile watów powinna mieć grzałka? Moc urządzenia dobieramy do pojemności zbiornika w przeliczeniu 1 wat na 1 litr wody. Dla przykładu: w akwarium o pojemności 25 l instalujemy grzałkę o mocy 25 W.

paletka dyskowiec
piękna paletka dyskowiec

Niezbędnikiem porządnego akwarysty jest również termometr, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że panujemy nad sytuacją. Bardziej miarodajnymi są termometry umieszczane bezpośrednio w wodzie, niż takie, które nakleja się na szybę akwarium od zewnątrz.

W upalne dni może z kolei powstać problem przegrzania wody. Do jej chłodzenia służą wtedy specjalne wentylatory akwarystyczne, ale możemy również poradzić sobie za pomocą częściowej podmiany wody (odpowiednio przygotowanej) lub wkładając do zbiornika zakręcone plastikowe butelki z lodem. Należy przy tym stale monitorować temperaturę w akwarium i postępować bardzo ostrożnie.

welon
welon potocznie zwany złotą rybką

Podsumowując dodamy jeszcze, że utrzymanie stabilnych parametrów, a więc także temperatury jest zdecydowanie łatwiejsze we większym akwarium, niż w tych najmniejszych pojemnościowo zbiornikach.

Życzymy Wam samych sukcesów akwarystycznych! 🙂

Pozdrawiamy CIEPŁO i zapraszamy do komentowania artykułu,
zespół benkoda.pl

pirania
pirania może mieszkać w akwarium
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

2 myśli nt. „Temperatura wody w akwarium

  1. Super. Dzięki za cenne informacje na pewno się przydadzą moja grzałka do akwarium ostatnio trochę szwankuje i temperatura wody czasami skacze dzięki Tobie wiem, że czym prędzej muszę ją wymienić na nową 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*