Szczur jako zwierzątko domowe

Szczury to niesamowicie inteligentne i urocze stworzenia. Pomimo, że ich utrzymanie przeważnie nie nastręcza wielkich trudności, to jednak mają pewne wymagania. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad kupnem lub przygarnięciem szczurka, to ten artykuł jest dla Ciebie.

szczur 1

Szczury to zwierzęta z natury stadne. Wprawdzie można mieć tylko jednego, ale każdy szczurek lubi towarzystwo swoich pobratymców.

Szczury to również niesamowicie płodne gryzonie, dlatego jeśli nie chcemy mieć problemów z ich niechcianym potomstwem, to lepiej zdecydujmy się na zwierzątka tej samej płci.

szczury 1

Szczur potrzebuje sporej klatki. Jej przykładowe wymiary to 80 cm długości, 50 cm szerokości i 60 cm wysokości, ale lepiej, jeśli klatka jest jeszcze większa, np. 2 m x 1 m x 1 m. Idealnym rozwiązaniem są obszerne klatki piętrowe. Obowiązuje zasada, że klatka dla szczura nigdy nie jest za duża 🙂

Podłożem do klatki mogą być wióry z drzew liściastych, drewniany brykiet, żwirek zbrylający lub zwykła lignina.

Szczurowi potrzebne będą również: poidełko, ceramiczna miseczka, domek i dodatkowo: zabawki, tunele, hamak.

Pożywieniem dla szczura domowego jest karma przeznaczona specjalnie dla tych gryzoni, jak również w małej ilości: świeże owoce, warzywa, mięso i nabiał.

szczury 2

Niestety, obecność szczura w mieszkaniu niesie ze sobą spore ryzyko wystąpienia objawów alergii u domowników. Główny alergen o nazwie Rat n 1 występuje tylko w moczu zwierzęcia, jednak jego nośnikiem jest unoszący się w powietrzu kurz.

Trzeba także zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie, by móc wypuszczać szczura z klatki. Niezbędne będą m.in. osłonki na przewody elektryczne i zastawienie wąskich szczelin za wszystkimi meblami i sprzętami.

szczury 3

Jeśli zdecydujesz się być opiekunem szczura, to wiedz, że powyższe informacje to tylko niewielka część wiedzy, jaką przydałoby się posiadać, aby zapewnić długie i szczęśliwe życie swojemu ogoniastemu pupilkowi 🙂

W naszym sklepie benkoda.pl proponujemy m.in. karmy, kolby i przysmaki, akcesoria dla gryzoni i innych zwierząt. Zapraszamy serdecznie!

sklep Benkoda

Pozdrawiamy,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Komentarze są wyłączone.