Sól w diecie psów i kotów

W procesie produkcji karm dla psów i kotów jako polepszacz smaku stosuje się powszechnie chlorek sodu (NaCl), czyli wszystkim znaną sól kuchenną. Zwierzęta lubią słone pożywienie i łatwo się do niego przyzwyczajają. W karmach o znikomej zawartości produktów zwierzęcych dodatek soli najczęściej jest dużo większy niż w karmach wysokiej jakości, w których  mięso stanowi naturalny atraktant. Niektórzy producenci w ogóle nie dodają soli do swoich wyrobów. W naszej ofercie znajdziecie zarówno dobre karmy dla psów, jak i markowe karmy dla kotów.

Biorąc pod uwagę fakt, że mięso zawiera naturalnie występujący w nim sód, okazuje się, że dosalanie pupilom pożywienia przygotowywanego w domu jest raczej zbyteczne. Jedynie w przypadku psów pracujących lub zwierzaków pozostających na diecie roślinnej wskazane jest dodawanie minimalnych ilości soli do posiłków (najlepiej nierafinerowanej, np. morskiej lub nieoczyszczonej kamiennej). O niedobór jonów chloru w diecie psa lub kota również nie musimy się martwić, ponieważ ten pierwiastek występuje naturalnie w większości produktów żywnościowych – zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

sól kuchenna
„chlorek sodu” wymieniony w składzie karmy podanym na opakowaniu to po prostu sól

Czy sól może zaszkodzić naszemu pupilowi?
Nadmiar jednorazowo spożytej soli kuchennej zwiększa jedynie pragnienie i jednocześnie powoduje krótkotrwałe zatrzymanie wody w tkankach. W dłuższej perspektywie może natomiast przyczynić się do rozregulowania gospodarki wodnej organizmu, zaburzeń przemiany materii i chorób skóry. Z tego powodu nie należy karmić zwierząt daniami typu fast-food, chipsami, wędlinami i innymi produktami o wysokiej zawartości soli. Powiedzenie „nie dla psa kiełbasa” nabiera tu nowego znaczenia 😉

Psy i koty stosunkowo rzadko cierpią na nadciśnienie tętnicze, jednak drastyczny nadmiar sodu w ich pożywieniu przyczynia się do pogłębienia istniejących już chorób układu krążenia. Zwierzętom z chorobami serca, niewydolnością nerek, wrzodami żołądka, chorobami skóry lub dużą nadwagą w ogóle nie podajemy soli kuchennej. Karmy weterynaryjne dedykowane czworonogom cierpiącym na wymienione schorzenia przeważnie nie zawierają w swoim składzie NaCl, ewentualnie jest to naprawdę minimalny dodatek.

fast food
tego typu posiłki, choć wyglądają apetycznie, nie są zdrowe ani dla nas, ani dla naszych zwierząt

Prawidłowa dieta psów i kotów zdecydowanie różni się od ludzkiej i to pod wieloma względami. Właśnie dlatego nie jest wskazane podawanie zwierzakom resztek z naszych stołów. Pamiętajmy o tym także w okresie zbliżających się wielkimi krokami świąt 🙂

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji na świąteczne prezenty dla swoich pupili!

sklep BenkodaPozdrawiamy ciepło,
Zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*