Rodzaje karm dla psów i kotów

Jeszcze kilkanaście lat temu na polskim rynku zoologicznym liczyło się tylko kilku największych producentów karm dla psów i kotów. Wybór najlepszego produktu dla naszego pupila nie był wtedy tak trudny, jak jest dzisiaj. Obecnie mamy bowiem w sklepach wiele przeróżnych pokarmów… A z drugiej strony dobrze mieć z czego wybierać, prawda? 🙂

karma

W dzisiejszym artykule postaramy się usystematyzować podstawowe wiadomości na temat rodzajów karm dla psów i kotów. Mamy nadzieję, że pomoże to świeżo upieczonym właścicielom czworonogów i będzie podpowiedzią do często zadawanego przez Klientów pytania „Jaka karma jest najlepsza dla mojego psa/kota?”.

Karma dla psa, a karma dla kota
Nie powinno się dopuszczać do tego, by pies podjadał karmę kotu i vice versa. Niby to oczywiste, że karma dla psów jest… dla psa, a karma dla kotów – dla kota, a jednak okazuje się, że wielu nieświadomych opiekunów pozwala na to, by zwierzęta podkradały sobie wzajemnie pokarm. Produkty żywieniowe dla kotów są zupełnie inaczej skomponowane niż te dla psów – mają inne składniki, proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów, odmienne dawki mikroelementów i witamin. Wiadomo, że na dłuższą metę źle zbilansowana dieta może odbić się negatywnie na zdrowiu zwierzaków.

Wybrane karmy dla psów i kotów (benkoda.pl)

karmy dla psów

karmy dla kotów

Karma sucha i mokra
W karmach suchych zawartość wody wynosi zwykle 8 – 10%, natomiast w mokrych produktach jest jej ok. 60 – 80 %. Karmy suche produkowane są zwykle w formie tzw. krokietów lub rzadziej – płatków. Pakuje się je w plastikowe lub papierowe worki o różnych pojemnościach. Karmy mokre to wszelkiego rodzaju puszki, tacki, saszetki i inne konserwy. Żywienie pupila suchą karmą przeważnie wychodzi taniej niż karmienie puszkami. Do tego suche karmy pomagają zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Jeśli chodzi o smakowitość, to większość czworonogów preferuje jednak wilgotne pokarmy.

Przykładowe suche karmy (benkoda.pl)

karmy suche dla psów

karmy mokre dla kotówKarma tradycyjna i holistyczna

Wszystkie tradycyjne karmy skomponowane są wedle ogólnego schematu: białko zwierzęce różnego pochodzenia + węglowodany (wypełniacze) + tłuszcze zwierzęce i roślinne + składniki mineralne. Proporcje wymienionych składowych mogą być bardzo różne. Najlepiej wybierać karmy o stosunkowo wysokiej zawartości białka zwierzęcego dobrej jakości.

Karmy holistyczne są ciekawą alternatywą dla karm standardowych. Wyszukane składniki tych produktów, a więc także zróżnicowane ingredienty mogą być dobrą alternatywą dla monotonnych posiłków psa lub kota. Wśród smaków karm holistycznych znajdziemy np. bizona, dzikie ptactwo, koninę, czy mięso jelenia. Do tego typu produktów nierzadko dodawane są probiotyki ułatwiające trawienie, twarożek, jajka, szlachetne oleje, owoce, zioła i inne smakołyki.

Która karma jest lepsza? Tradycyjna, czy holistyczna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rodzaje karm mają soje zalety.

Niektóre karmy holistyczne (benkoda.pl)

karmy holistyczne

karmy holistyczne

Karmy dla psów małych, średnich i dużych

Wybierając karmę dla pupila trzeba wziąć pod uwagę m.in. gabaryty zwierzęcia lub wielkość docelową, jeśli chodzi o szczenięta. Mamy więc do wyboru karmy dla psów ras małych, średnich i dużych, a czasem też oddzielną kategorię dla miniaturek i olbrzymów.

Karmy dla psów ras dużych i olbrzymich (benkoda.pl)

karmy dla dużych psów

Karmy dla szczeniąt i kociąt, zwierząt dorosłych i seniorów

Szczenięta i kocięta powinny dostawać karmę typu junior, natomiast psim i kocim staruszkom serwujemy specjalne karmy dla seniorów. Zwierzętom dorosłym dedykowane są produkty oznakowane jako adult.

Karmy dla seniorów (benkoda.pl)

karmy seniorKarmy dla rasowych psów i kotów

Ostatnimi czasy w sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej karm dedykowanych zwierzętom konkretnej rasy, np. karma dla yorka, specjalna karma dla labradora, owczarka niemieckiego, kota perskiego, syjamskiego, maine coona i innych czworonożnych arystokratów. Nie znaczy to jednak, że rasowy pies lub kot musi dostawać tego typu karmę. Wystarczy, że uwzględnimy wielkość pupila, jego wiek i indywidualne potrzeby, a wtedy możemy śmiało wybierać wśród innych – „ogólnych” karm.

Karmy specjalne dla zwierząt zdrowych

Wśród produktów specjalnych wyróżniamy m.in. karmy typu light lub karmy dla zwierząt aktywnych, karmy dla sterylizowanych kotów, karmy dla pupili z nietolerancją pokarmową lub zwierząt wybrednych.

Karmy dla sterylizowanych kotów (benkoda.pl)

karmy dla zwierząt sterylizowanych

Diety weterynaryjne (dla zwierząt chorych)

Do tego rodzaju produktów zaliczają się np. diety dla psów i kotów ze schorzeniami układu pokarmowego, problemami skórnymi, niewydolnością nerek, czy poważną dysplazją. O rodzaju karmy, jaką będziemy podawać pupilowi decyduje lekarz weterynarii, który stawia diagnozę, co do choroby i specjalnych potrzeb żywieniowych zwierzaka.

Karmy dla psów i kotów z problemami gastrycznymi (benkoda.pl)

diety weterynaryjne

Powyższe wiadomości to tylko telegraficzny skrót szerokiego zagadnienia żywienia zwierząt. Mamy jednak nadzieję, że te podstawowe informacje przydadzą się początkującym opiekunom i pomogą w dobraniu odpowiedniej karmy. A w razie czego pozostajemy do dyspozycji i służymy pomocą w wyborze asortymentu 🙂

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl Mamy naprawdę duży wybór karm dla psów i kotów. Zachęcamy do zakupów konkurencyjnymi cenami, rabatami, promocjami i niskimi kosztami dostawy. Od określonej wartości zamówienia gwarantujemy dostawę gratis!

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

5 myśli nt. „Rodzaje karm dla psów i kotów

  1. Ja zawsze zwracam uwagę na skład karmy oraz na cenę.Obecnie swoim kotom kupuje karmy IAMS ze względu na dostępność,cenę adekwatną do wyrobu i co najważniejsze ze względu na zawartość mięsa bo jest w niej aż 40%.Wiele karm tych popularnych zawiera mniej mięsa dlatego ważne jest aby sprawdzić skład zanim dokona się wyboru.

  2. Sucha karma nie pomaga zapobiegac osadzaniu sie kamienia a zupełnie odwrotnie pomaga się mu tworzyć. Jak macie pisać głupoty to nie piszcie w ogóle niczego. Dieta kocia (nie wiem jak psia, znam się na kotach) powinna być pozbawioną suchej karmy. A karmy weterynaryjne to syf, który maskuje problem a nie go łączy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*