Psy, koty i upały

Zawitało do nas lato więc możemy wreszcie zażyć gorącego słońca i cieszyć się ze wszystkich dobrodziejstw najcieplejszej pory roku. Niestety, okres letni przynosi ze sobą także dokuczliwe upały, które doskwierają zwłaszcza osobom schorowanym, starszym i dzieciom. Skwar oraz wysokie temperatury są równie groźne dla naszych psów i kotów.

pies lato

Najbardziej zagrożone przegrzaniem są szczenięta i kocięta, psi i koci seniorzy, zwierzęta otyłe, osłabione chorobami, a także wszystkie psy ras o krótkich kufach, np. buldogi, mopsy, czy pekińczyki.

Skutki znacznego przegrzania organizmu mogą być katastrofalne. Poważna hipertermia może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Objawami tzw. udaru cieplnego są:
szybkie ziajanie lub dyszenie, ślinotok, krwistoczerwony język, niepokój, osłabienie, nieskoordynowane ruchy, drgawki, wymioty, a w późniejszym etapie płytki i nierówny oddech, siny język, utrata przytomności

Pierwsza pomoc dla przegrzanego psa lub kota, czyli co trzeba zrobić:
Przenieść zwierzę w chłodniejsze miejsce;
Podać do picia letnią (niezbyt zimną) wodę, jeśli zwierzę jest przytomne;
Na kark zwierzaka można położyć chłodzący kompres, np. zmoczony ręcznik, ale nie polewać go wodą (grozi szokiem termicznym);
Skontaktować się niezwłocznie z lekarzem weterynarii, który prawdopodobnie poda zwierzęciu kroplówkę.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa lub kota? W tym celu trzeba unieść nieco skórę na karku zwierzęcia, która powinna być elastyczna i natychmiast opaść. Odwodniona skóra znacznie wolniej wraca na swoje miejsce, a w skrajnym odwodnieniu – pozostaje uniesiona przez dłuższy czas.

Koty i psy nie posiadają gruczołów potowych. W pewnym stopniu przed przegrzaniem ochrania je warstwa sierści i intensywna respiracja, czyli ziajanie. W czasie upału potrzebują jednak zacienionego miejsca lub chłodnej kryjówki, by przetrzymać trudny dla nich czas. Grube futro stanowi bowiem izolację przed gorącem, ale jednocześnie uniemożliwia chłodzenie przez skórę. Długotrwałe ziajanie powoduje z kolei ucieczkę wody i elektrolitów z organizmu. Dla pupili najskuteczniejszym sposobem obniżania temperatury ciała jest ułożenie się na zimniejszym podłożu. To dlatego w trakcie upałów kładą się na wilgotnej, świeżo rozkopanej ziemi, albo udają placek na chłodnej posadzce 😉

W upały nasze czworonogi potrzebują, jeszcze bardziej niż zwykle, świeżej i chłodnej (ale nie zimnej) wody. Musimy zadbać o to, by miska była cały czas czysta, a woda w niej wymieniana nawet kilka razy dziennie. W gorące dni możemy podawać zwierzakom niegazowaną wodę mineralną, która przynajmniej w części uzupełni zasoby traconych ze śliną minerałów.

Wychodząc z pupilem na dłuższy spacer koniecznie zabierajmy ze sobą przenośne poidło lub miseczkę i butelkę wody. W godzinach, gdy gorąc z nieba pali najbardziej, lepiej w ogóle zrezygnować z dalekich przechadzek.

Lepiej też nie zabierać czworonoga na plażę, jeśli nie mamy pewności, że znajdziemy dla niego kawałek bezpiecznego cienia. Kąpiel w zimnej wodzie może uchronić przed przegrzaniem, ale nie zabezpieczy ani nas, ani zwierzaka przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Nie zostawiajmy pupila w zaparkowanym samochodzie, nie zamykajmy go w dusznych pomieszczeniach i nie narażajmy na długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne.

Kiedy słupek termometru skacze w górę jak szalony, pamiętajmy o tym, że wokół nas są dzikie, czy też bezpańskie zwierzęta. Wystawiajmy dla nich pojemniki z czystą wodą. To może uratować życie niejednej istoty.

Gdy skwar leje się z nieba, pomyślmy również o samotnych, starszych osobach z naszego sąsiedztwa, które być może potrzebują pomocy, np. w zrobieniu zakupów. Nie bądźmy dobroduszni tylko wybiórczo. No i rozsądnie korzystajmy z długich, słonecznych dni 🙂

kotek lato

A w wolnej chwili zajrzyjcie na stronę naszego sklepu benkoda.pl Mamy tam mnóstwo produktów dla psów, różności dla kotów i innych zwierząt. Wszystko w konkurencyjnych cenach i z gwarantowanymi rabatami 🙂 Zapraszamy więc na przedurlopowe zakupy!

logo benkoda

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

32 myśli nt. „Psy, koty i upały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*