Pochodzenie psa

Naukowo rzecz ujmując, gatunek psa domowego (Canis lupus familiaris) jest udomowioną formą wilka szarego (Canis lupus), choć trudno w to uwierzyć, patrząc na maleńkiego pinczera lub na olbrzymiego mastifa 🙂

Można powiedzieć, że dla genetyka pies i wilk są tym samym zwierzęciem – gatunkiem biologicznym, czyli zbiorem osobników posiadających podobne cechy, zdolnych do swobodnego krzyżowania się i wydających płodne potomstwo.

mały piesek
w każdym psiaku drzemie wilcza natura

W czasach prehistorycznych przodkowie psa, wilki, wybrały sobie życie w pobliżu ludzi, co z czasem przerodziło się w ścisły związek przynoszący obopólne korzyści. Wilki otrzymywały pożywienie i schronienie, natomiast ludzie zyskiwali ochronę i pomoc w polowaniu.

wilk
wilk szary jest przodkiem psa domowego

Wykopaliska archeologiczne wskazują, że wszystko zaczęło się około 15 tysięcy lat temu… Gdy pierwsi ludzie dotarli  do Ameryki Północnej, towarzyszyły im już psy. Jednakże  najnowsze badania genetyczne dowodzą, że psy udomowiono dużo wcześniej, bo już 20 tysięcy lat temu!

Niektóre rasy, takie jak alaskan malamute, chart afgański, chow-chow, basenji, husky syberyjski, shar pei, japońska akita, shiba inu lub pekińczyk, są relatywnie stare i genetycznie bliżej spokrewnione z wilkiem. Rasy zwane pierwotnymi wykształciły się głównie na skutek presji środowiskowej i doborowi naturalnemu.

chow-chow
chow-chow to pierwotna rasa psa domowego

Większość spośród znanych obecnie kilkuset ras psów zostało stworzonych przez człowieka „dopiero” w ostatnich dwustu – trzystu latach. Po dziś dzień selektywna hodowla nieustannie zmienia wygląd psów i udoskonala ich pożądane cechy użytkowe.

Bez względu na to, jakie były powody i początki naszej przyjaźni z tymi wspaniałymi czworonogami, pozycja psa również we współczesnym świecie pozostaje niezagrożona 🙂

buldog
przyjaźń psa i człowieka to obustronne korzyści 😉

Zachęcamy do komentowania artykułu i zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl

Pozdrawiamy wszystkich miłośników zwierząt,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

2 myśli nt. „Pochodzenie psa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*