Pirania – ryba ze złą reputacją

Samo słowo pirania raczej nie kojarzy się z niczym pozytywnym, a określenie kogoś tym mianem ma na celu zdemaskowanie krwiożerczych cech charakteru. Chyba w żadnym ze znanych filmów piranie nie odegrały pozytywnej roli i nie napisano zbyt wielu poematów o tej rybce 😉

Czy rzeczywiście pirania jest tak straszna jak ją malują?

Na początek trochę teorii. Pirania jest rybą słodkowodną z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae). Do jej najbardziej znanych gatunków należą: pirania (Pygocentrus piraya), pirania czerwona (Pirania Natterera) i pirania kropkowana (Serrasalmus rhombeus).

pirania czerwona
pirania czerwona zwana również czarnoogonową

Cechą charakterystyczną omawianych ryb jest bocznie spłaszczone ciało, duża głowa z masywnymi szczękami, gruba warga dolna i trójkątne, przeciwlegle ułożone zęby. Ubarwienie i osiągana wielkość są zróżnicowane w zależności od gatunku.

głowa piranii
głowa piranii z charakterystycznym pyszczkiem

W naturze piranie zamieszkują ciepłe wody Ameryki Południowej. Są to bardzo wytrzymałe ryby, które potrafią przetrwać w obcym, niesprzyjającym środowisku. Wypuszczone do polskiego jeziora są w stanie rozmnażać się, a niektóre z nich mogą nawet przetrwać zimę…

Pojedyncza pirania nie jest niebezpieczna dla człowieka. Dopiero stado, a właściwie ławica może siać postrach. Kiedy nie polują, skrywają się w gęstej roślinności i są mało ruchliwe. Aktywizują się dopiero pod wpływem zapachu krwi. Żywią się głównie chorymi rybami i padliną, spełniając tym samym ważną rolę w ekosystemach wodnych. Rozrywają ciało ofiary swoimi ostrymi zębami i zjadają miękkie tkanki kawałek po kawałku. W sytuacji dużego zagęszczenia i jednoczesnego niedoboru pokarmu zdarza się, że atakują większe zwierzęta.

piranie
piranie żyją i polują w stadach

Niektóre gatunki młodych piranii można z powodzeniem hodować w dużym akwarium. Są to zwierzęta stadne więc utrzymywanie pojedynczej sztuki nie wchodzi w grę. Dopiero ich grupa będzie interesującym obiektem do obserwacji. Ale uwaga! Akwarium dla piranii musi być wielkolitrażowe, a do tego trzeba dość często podmieniać w nim wodę. Biorąc także pod uwagę to, że dorosła ryba może ważyć kilka kilogramów, okazuje się, że jej hodowla raczej nie jest przeznaczona dla amatorów. Kupując kilkanaście małych piranii musimy pamiętać, że one szybko urosną, a wypuszczanie ich do naturalnych zbiorników jest niezgodne z prawem, ponieważ w ten sposób stwarza się zagrożenie dla innych, naturalnie występujących gatunków zwierząt.

pirania w akwarium
hodowla piranii nie należy do łatwych

Na zakończenie polecamy jeszcze krótki filmik o karmieniu piranii w gdyńskim oceanarium 🙂

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl, gdzie oferujemy między innymi pokarmy dla rybek, produkty do pielęgnacji, akcesoria związane z filtracją i napowietrzaniem w akwarium, ogrzewanie i oświetlenie.

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

2 myśli nt. „Pirania – ryba ze złą reputacją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*