Pies w mieście – przepisy prawne

Czy wiecie jakie obowiązki ciążą na właścicielach psów żyjących w mieście?

Zacznijmy od tego, że w naszym kraju nie ma ogólnych przepisów, które nakazywałyby zakładanie psu kagańca i trzymania go wyłącznie na smyczy. Taki obowiązek mogą nakładać dopiero oddzielne akty administracyjne prawa miejscowego, np. Regulamin Utrzymania Czystości i Porządku na Terenie Warszawy lub uchwała Rady Miejskiej Wrocławia itp. Przykładowo w Lublinie psiak wprawdzie musi mieć założony kaganiec, ale możemy go wtedy spuszczać ze smyczy (o ile posiadamy nad swoim podopiecznym pełną kontrolę). Poszukajcie lokalnych przepisów na stronie internetowej urzędu swojego miasta, aby dowiedzieć się jak to dokładnie wygląda u Was. Za łamanie przepisów administracyjnych grozi mandat w wysokości ustalonej przez radę miasta.

smycze
sprawdźcie jakie smycze mamy w naszym sklepie

A co mówi ogólne prawo regulowane ustawami?

Art. 10a ustawy o ochronie zwierząt zakazuje wypuszczania psów, jeśli nie mamy nad nimi kontroli. Ta ustawa nie precyzuje jednak, czy owa kontrola ma polegać na przypinaniu smyczy i zakładaniu kagańca, czy też wystarczy, że pies stosuje się do naszych komend.

Każdy opiekun psa musi panować nad swoim pupilem w taki sposób, aby ten nie zagrażał bezpieczeństwu ludzi i innych zwierząt (Art. 77 Kodeksu Wykroczeń). Również i tu nie ma ani słowa o smyczy lub kagańcu.

kagańce
zobaczcie jakie kagańce oferujemy

Mamy obowiązek szczepić nasze czworonogi przeciw wściekliźnie. Szczepienie jest ważne jeden rok, a za dowód potwierdzający podanie szczepionki uznaje się wpis w książeczce zdrowia psa lub zaświadczenie o szczepieniu wystawione przez lekarza weterynarii. Mówi o tym ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

A czy wiecie o tym, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt (Art. 10a ust. 3) psiak w mieście musi mieć przypięty identyfikator, nawet jeśli jest prowadzony na smyczy? Adresówka jest nie tylko obowiązkowa, ale również zbawienna w przypadku zaginięcia zwierzaka.

Obowiązek sprzątania po swoim pupilu nakłada na właścicieli zwierząt ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Art. 4). Musimy więc skrupulatnie zbierać kupy naszego ulubieńca, nawet jeśli lokalne przepisy nie regulują tej kwestii. Ponadto Kodeks Wykroczeń (Art. 145) mówi o tym, że za zanieczyszczanie miejsca publicznego grozi mandat w wysokości 500 zł. Z nakazu sprzątania po swoim psie zwolnione są osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów policyjnych.

Istnieją także odrębne regulaminy, zakazy lub wymagania przewoźników, administratorów obiektów użyteczności publicznej lub właścicieli prywatnych lokali (np. sklepów). Inna sprawa, że takie „wewnętrzne przepisy” często mijają się z ogólnie obowiązującym prawem i mogą być postrzegane jako objaw dyskryminacji.

zakazW wolnej chwili zajrzyjcie do naszego sklepu benkoda.pl, w którym znajdziecie całe mnóstwo artykułów dla psów i nie tylko 🙂 Zapraszamy!

logo benkoda

Pozdrawiamy,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*