Owoce pestkowe w diecie psów i kotów

Liczną rodzinę pięknych roślin różowatych (Rosaceae) reprezentują m.in. migdałowiec, jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia, morela i brzoskwinia.

owoce pestkowe
przykładowe owoce z rodziny różowatych

Uwaga! Pestki tych pysznych owoców zawierają heterozyd cyjanogenny w postaci amigdaliny, która uwalnia silną truciznę – cyjanowodór. Potoczną nazwą cyjanowodoru jest kwas pruski, który jako Cyklon B stosowano w obozach zagłady podczas II wojny światowej. Najwięcej niebezpiecznej amigdaliny zawierają w sobie pestki gorzkich migdałów (Anygdalus communis var. amara). Kilka razy mniej toksyny jest w migdałach bardziej popularnej, słodkiej odmiany deserowej (Anygdalus communis var. sativa).

owoce migdałowca
owoce migdałowca zwyczajnego

W jaki sposób działa cyjanowodór? Błyskawicznie dezaktywuje układ enzymatyczny oksydazy cytochromowej w mitochondriach komórek ciała, co w efekcie blokuje proces oddychania komórkowego. Organizm po prostu się dusi…

Zjedzenie choćby jednego gorzkiego lub kilku słodkich migdałów może spowodować zatrucie, a nawet śmierć kota lub małego psa!

Stopień zagrożenia zatruciem zależy od wieku, stanu zdrowia psa lub kota oraz od masy ciała zwierzęcia i jego osobniczej wrażliwości, a także wypełnienia żołądka treścią pokarmową.

Objawami zatrucia cyjanowodorem są:
niepokój, dyszenie, utrata przytomności, drgawki.
Może wystąpić zapaść, zatrzymanie oddychania i ustanie akcji serca.

Nieuszkodzone, niewielkie pestki owoców (np. wiśni) są wydalane w postaci niestrawionej i zwykle nie wyrządzają zwierzęciu żadnej szkody. Tylko w pękniętych lub rozgryzionych pesteczkach dochodzi do procesu hydrolizy, w wyniku której uwalnia się trujący cyjanowodór.

Rozgryzione pestki stanowią dodatkowe zagrożenie – ostre odłamki mogą uszkodzić delikatną śluzówkę układu pokarmowego zwierzęcia. Z kolei większe pestki (np. brzoskwini) połknięte w całości są dość częstą przyczyną niedrożności jelit u psów.

Omawiane owoce możemy podawać, ale najpierw musimy usunąć z nich wszystkie pestki. Nie przesadzajmy tylko z ilością! Owoce obfitują w łatwo fermentują fruktozę, która może powodować wzdęcia. Nie są więc wskazane psom z tendencją do skrętu żołądka.

Migdałów w ogóle nie wolno dawać psom i kotom. Nawet w najmniejszej ilości są realnie szkodliwe. Musimy pamiętać, że marcepan produkowany jest głównie ze zmielonych migdałów. Zakazane są także migdałowe ciasteczka itp.

Podejrzewasz, że Twój zwierzak mógł właśnie zjeść migdały lub większą ilość owoców wraz z pestkami? Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zadecyduje o dalszym postępowaniu!

logo benkodaZapraszamy do naszego sklepu zoologicznego benkoda.pl na udane zakupy. Koniecznie sprawdźcie najnowsze promocje!

Do następnego razu,
Zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Owoce pestkowe w diecie psów i kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*