Owoce cytrusowe w żywieniu psów i kotów

„Czy można dawać psu pomarańcze?”, „Czy koty mogą jeść mandarynki?” W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć naszym Czytelnikom na pytania, które dotyczą owoców cytrusowych w diecie psa lub kota.

cytrusy

Cytrusy, a więc np. cytryna, limonka, pomarańcza, nowelina, grejpfrut, mandarynka są chętnie zjadane tylko przez nieliczne psy i koty ze względu na silny, drażniący zwierzęta aromat i kwaskowaty smak tych owoców. Większość pupili w ogóle nie toleruje cytrusów i reaguje na nie ślinotokiem i/lub intensywnym kichaniem.

Owoce cytrusowe spożyte w większej ilości działają żółciopędnie i zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego, przez co mogą powodować wymioty u psa lub kota. Ponadto niektóre zwierzęta, podobnie jak ludzie, miewają alergie na omawiane owoce.

Cytrusy zawierają stosunkowo dużą ilość łatwo fermentującej fruktozy powodującej wzdęcia. Nie są więc wskazane psom z tendencją do skrętu żołądka.

Niektóre źródła donoszą wręcz o toksycznym działaniu owoców cytrusowych. Duża ilość soku z cytrusów miałaby powodować u psów spadek ciśnienia krwi, hipotermię i zapaść. Związkami odpowiedzialnymi za taką reakcję miałyby być lotne związki zaliczane do grupy terpenów: limonen i linalol.

Owoce cytrusowe, o ile są dobrze tolerowane, mogą być podawane od czasu do czasu i w niewielkich ilościach jako uzupełnienie diety pupila. Stanowią wtedy bogate źródło witamin i mikroelemnetów. Zaleca się obieranie cząstek owoców z wewnętrznej błonki pergaminowej i usuwanie pestek.

Podobnie jak w przypadku innych produktów podawanych po raz pierwszy, należy zachować ostrożność i obserwować ewentualne reakcje zwierzaka na minimalną ilość owocu. Kot raczej się nie skusi, ale pies być może zje kawałeczek słodkiej pomarańczy lub mandarynki. My jednak uważamy, że zarówno psiaki, jak i kociaki w zupełności obejdą się bez tego typu przysmaków 😉

pies i kotZapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl, gdzie oferujemy m.in.:

karmy suche dla psów
karmy mokre dla psów
przysmaki dla psów

karmy suche dla kotów
karmy mokre dla kotów
przysmaki dla kotów

sklep BenkodaPozdrawiamy i zachęcamy do komentowania 🙂
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

8 myśli nt. „Owoce cytrusowe w żywieniu psów i kotów

  1. Owoce cytrusowe zjadane przez psy i koty to wydaje się dziwne ale faktem jest, że moja suczka labradora już kilka razy została przyłapana na kradzieży pomarańczy, którą zaczynała konsumować. Pies sąsiada znów przepada za marchewkami… Jeśli nasi pupile zabierają się za tak nietypowe dla nich jedzenie jak owoce cytrusowe, to coś w tym jest. Widocznie potrzebują czegoś, czego brakuje ich organizmowi a co zawierają cytrusy. Z drugiej strony działanie takiego pokarmu na zwierzęta, które z natury są mięsożerne, tak jak tutaj było opisane w artykule, jest do końca niezbadane i może powodować uboczne skutki… Dla mojej labradorki owoce cytrusowe serwowane będą więc raczej sporadycznie:) Pozdrawiam

  2. Mój pies shih tzu uwielbia cytrusy jabłka i warzywa. Nie da mi spokoju dopoki nie skończę jedzenia a potem zdarzają się biegunki wiec nie wiem o co w tym wszystkim chodzi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*