Otyłość u psów i kotów

W krajach rozwiniętych z powodu otyłości cierpi coraz więcej osób. To prawdziwa epidemia, która zagraża także zwierzętom domowym. Przyczyną nadmiernej masy ciała pupili jest najczęściej zwykła nieodpowiedzialność ich opiekunów, czyli przekarmianie lub brak podstawowej wiedzy na temat prawidłowego odżywiania. Po za tym współcześni ludzie coraz mniej się ruszają. To samo dotyczy zwierzaków żyjących w miastach. Czasem jednak nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej ma charakter wtórny i spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi, np. nadczynnością kory nadnerczy (zespół Cushinga).

gruby kotO otyłości u psów i kotów mówimy wtedy, gdy występuje u nich bardzo duża nadwaga utrudniająca normalne funkcjonowanie i wpływająca negatywnie na ogólny stan zdrowia. U otyłych czworonogów obserwujemy problemy z poruszaniem się, zadyszkę (nawet po niewielkim wysiłku) i ospałość. Otyłość wyraźnie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca, układu moczowego. Przyczynia się też do szybszego zwyrodnienia szkieletu, powoduje osłabienie systemu odpornościowego, a nawet zmiany w psychice pupila. Badania naukowe niezbicie dowodzą, że otyłe zwierzęta żyją krócej niż szczupłe.

Pewne rasy mają szczególnie dobry apetyt i co za tym idzie – skłonność do tycia. Wśród psów będą to np. bassety, beagle, labradory, owczarki szkockie. Do grona kocich łasuszków zaliczają się m.in. brytyjczyki, devon rexy, persy, czy ragdolle.

Sylwetkę psa lub kota możemy ocenić na podstawie ogólnych schematów:
ocena kondycji ciała (BCS)

Najłatwiejszą metodą sprawdzenia grubości warstwy tłuszczowej u zwierzęcia jest proste badanie palpacyjne, podczas którego opuszkami palców delikatnie dotykamy żebra i kręgosłup. Kości powinny być wyraźnie wyczuwalne, ale bez przesady. U nadmiernie otłuszczonych futrzaków nie rozróżnimy kształtu kręgów lub wklęsłości między żebrami.

Ocena masy ciała rasowego psa lub kota polega także na porównaniu ich wagi z określonym wzorcem ustalonym przez związki kynologiczne. Jest to jednak mało precyzyjny sposób.

Z lekką nadwagą zwierzaka uporamy się sami, zwiększając jego aktywność fizyczną i ograniczając mu nieco ilość kalorii. Idealnie sprawdzą się wtedy karmy typu light dostępne w sklepie benkoda.pl

suche karmy light dla psów
suche karmy light dla psów
mokre karmy light dla psów
mokre karmy light dla psów
suche karmy light dla kotów
suche karmy light dla kotów
mokre karmy light dla kotów
mokre karmy light dla kotów
Leczenie zaawansowanej otyłości wymaga już pomocy lekarza weterynarii, który najpierw zbada pacjenta: oceni stan jego układu krążenia, ustali, czy nie doszło do zwyrodnień stawów, być może wykona badanie poziomu glukozy i innych parametrów krwi, a następnie zaleci odpowiednią dietę i określi sposób bezpiecznej rehabilitacji. Otyłego psa lub kota nie można bowiem z dnia na dzień zacząć głodzić, ani nadmiernie obciążać wysiłkiem fizycznym. Odchudzanie oraz odzyskiwanie normalnej sprawności powinno być procesem powolnym, ale systematycznym – tak samo, jak w przypadku ludzi.

Wiosna to czas generalnych porządków, a także doskonała pora, by jeszcze troskliwiej niż zwykle zadbać o siebie i swoje zwierzęta. Żegnaj więc zbędny tłuszczyku i witajcie długie spacery! 🙂

zabawa

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu,
zespół benkoda.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*