O kocimiętce słów kilka

Bohaterką dzisiejszego artykułu będzie kocimiętka, czyli ulubiona roślinka większości kotów 🙂 Spróbujemy wyjaśnić na czym polega jej niezwykłe działanie i dlaczego niektóre kociaki wręcz przepadają za kocimiętką, a inne zupełnie ją ignorują.

Kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria, ang. catnip) jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która w Polsce rośnie nie tylko w ogrodach, ale również występuje w warunkach naturalnych, choć nie jest zbyt często spotykana. Posiada orzeźwiający, cytrusowy aromat, a z pokroju przypomina nieco pospolitą, tyle że trochę mniejszą pokrzywę.

kocimiętka
listki ziela kocimiętki właściwej

Kocimiętka zawiera substancję lotną o tajemniczo brzmiącej nazwie – nepetalakton. Nie ma co do tego pewności, ale najprawdopodobniej nepetalakton jest odpowiednikiem kociego feromonu płciowego…

Jaki wpływ na koty ma kocimiętka? Zakres reakcji jest szeroki: od całkowitej obojętności, poprzez odprężenie, aż po dzikie harce. Wrażliwość na nepetalakton jest bowiem u kotów cechą dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie. Na kocimiętkę nie reagują kocięta, jak również niektórzy koci seniorzy.

kocimiętka
większość kotów uwielbia wąchać lub kosztować kocimiętkę

Działanie kocimiętki jest krótkotrwałe i najczęściej wynosi zaledwie kilka minut. Po upływie tego czasu koty tracą zainteresowanie rośliną na kilka godzin.

Podawanie kotom omawianego ziela przeważnie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, jednak nigdy nie zaszkodzi skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, co też radzimy uczynić.

Większość kotów odpręża się na skutek działania kocimiętki, ale niektóre reagują wręcz odwrotnie: stają się pobudzone i wykazują agresywne zachowania. W zdecydowanej większości koty reagują na kocimiętkę bardzo pozytywnie, dlatego warto ją wypróbować 🙂 Poza tym kocimiętka nie uzależnia!

kocimiętka
najczęstszą reakcją kotów na kocimiętkę jest odprężenie i wyraźne zadowolenie

Koty przeważnie delektują się tylko zapachem zioła, jednak niektóre mogą zjadać listki, dlatego kocimiętkę należy podawać z umiarem, by nie spowodowała niestrawności. Alergia na tą roślinę występuje u kotów bardzo rzadko.

Jeśli twój kot reaguje na kocimiętkę w sposób pozytywny, to możesz mu ją podawać raz na kilka dni. Zawsze należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu danego produktu i stosować się do instrukcji lub sposobu użycia określonych przez producenta.

W naszej ofercie znajdziecie sporo takich produktów zawierających kocimiętkę:
preparat do spryskiwania zabawek lub posłania, przeróżne zabawki, pyszna karma w saszetce, duży drapak kartonowy, czysty susz ziela kocimiętki. Sprawdźcie sami!

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl
i życzymy Wam miłej zabawy 🙂

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

4 myśli nt. „O kocimiętce słów kilka

 1. Witam
  Bardzo dobry artykuł. Raz skusiłam się na kupno kocimietki w sprayu. Nasza Gabrysia oszalała, fikała koziołki, tarzała sie i i kulgała. Wygladało to bardzo pozytywnie i wesoło. Ale odniosłam wrazenie ze to jak działanie srodków psychoaktywnych. Wiecej tego nie próbowałam, gdyz myslałam, ze może to uzaleznić, chociaz z przeczytanego art. wynika, ze jednak kocimietka nie uzaleznia i jak rozumiem jest całkowicie bezpieczna. No to moze jeszcze spróbujemy… Pozdrawiam cały zespół. Kasia.

  • Witaj Kasiu 🙂
   Podobno koty nie uzależniają się od kocimiętki w sensie uzależnienia fizjologicznego, natomiast pewne uzależnienie psychiczne (behawioralne) zawsze jest możliwe, ponieważ dotyczy ono dosłownie każdej przyjemnej czynności. Z tego powodu radzimy stosować kocimiętkę w niewielkich ilościach i tylko od czasu do czasu, np. raz na kilka dni – w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo 😉
   Pozdrawiamy ciepło!
   zespół benkoda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*