Niesamowity węch psa

Oczka i kanały słuchowe nowo narodzonego szczenięcia są jeszcze zamknięte, ale maleństwo bada otoczenie węchem, zanim jeszcze zacznie widzieć i słyszeć. Zmysł powonienia jest niezmiernie ważny w dalszym życiu społecznym psa. Każda psia znajomość zaczyna się bowiem od wzajemnego obwąchiwania. Można śmiało powiedzieć, że świat naszych pupili jest nieskończonym kosmosem zapachów, a węch jest ich wiodącym zmysłem.

szczeniaczki
szczenięta poznają świat głównie węchem

Pies może precyzyjnie określić kierunek, w którym powinien podążać, aby odnaleźć źródło zapachu. Potrafi także znakomicie rozpoznawać i selekcjonować poszczególne wonie, dzięki czemu wyławia interesujący go trop spośród wielu innych, często o wiele silniejszych. Wyobrażacie sobie człowieka z takim nosem?

Psy mają nieporównywalnie czulszy węch niż ludzie i nawet nie sposób określić jakiego rzędu są to różnice. Wypadamy blado we wszystkich konkurencjach: ilości komórek węchowych, powierzchni nabłonka węchowego, liczby połączeń nerwowych receptor-mózg, a także wielkości obszarów mózgu odpowiedzialnych za powonienie. W porównaniu do naszych ulubieńców jesteśmy zupełnie zieloni w temacie węszenia.

nos psa
psy mają znacznie lepszego nosa niż ludzie!

Garść ciekawostek na temat psiego węchu:

Psy różnią się między sobą talentem do pracy nosem. Za najlepsze w tym fachu uznaje się psy ras myśliwskich – posokowce i gończe, takie jak bloodhound, basset, beagle, foxhound.

W 1925 roku słynny doberman Sauer z RPA tropił człowieka na dystansie 160 km. Do dzisiaj jest to zdecydowanie najdłuższa udokumentowana praca węchowa psa.

Suczka Sappho podążała po kilkudniowym śladzie o długości przeszło 70 km ze średnią prędkością 10 km/h. Takich wyczynów może dokonywać wyłącznie bloodhound!

Labrador o imieniu Snag, który pracował w służbie celnej na amerykańskiej granicy, aż 118 razy udaremnił przemyt narkotyków o łącznej wartości 810 mln dolarów.

Dzięki niezwykłemu powonieniu specjalnie szkolone psy mogą pomagać w diagnozowaniu nowotworów u ludzi, a także wyczuwają zbliżający się atak serca lub epilepsji.

Z psim powonieniem związany jest inny niesamowity zmysł, który polega na detekcji substancji chemicznych zwanych feromonami, ale o tym będziemy rozprawiać innym razem 🙂

bassety
bassety to doskonałe posokowce

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu: benkoda.pl, który jest miejscem dla ludzi z pasją!

Pozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

5 myśli nt. „Niesamowity węch psa

 1. Świetny artykuł! Jak sie ma jakość węchu do wieku psa? Słyszałam, ze koty, które straciły węch, w ogóle nie jedzą, bo rozpoznaja jedzenie węchem, a co z psami?

  • Dziękujemy Ci Kasiu za pochwałę 🙂 Postaramy się, by nasze wpisy były jeszcze lepsze! Z przyjemnością udzielamy odpowiedzi na Twoje pytania.

   Z wiekiem słabną wszystkie zmysły psa, a więc również węch, jednak nawet całkowita utrata powonienia u psiaka przeważnie w dużo mniejszym stopniu wpływa na jego apatyt, niż to ma miejsce u kota. Dokładniejsze wyjaśnienie problemu znajduje się w poniższym artykule, a dokładnie w akapicie „Dlaczego węch jest tak ważny u kota przy jedzeniu?”. Przeczytaj więc koniecznie ten krótki zapis rozmowy z doktorem nauk weterynaryjnych:
   I łyżeczka za mamusię… czyli karmienie przymusowe

   Pozdrawiamy serdecznie i pozostajemy do dyspozycji 🙂
   zespół benkoda.pl

   • dzieki za wyczerpujace informacji i podsuniecie ciekawego artykułu,nt. braku apetytu u kotów.Nasza kotka po drutowaniu połamanej szczęki nie jadła 6 dni, miała zatkany nos i nie miała węchu. przez ten czas w ogóle nie jadła i nie piła, wspomagana jedynie kroplówkami. na szczęscie obylo sie bez powikłań. Dzieki i pozdrawiam cały zespół benkonda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*