Mity i fakty dotyczące kotów

Każdy prawdziwy kociarz wie o tym, że jego ulubieńcy są doprawdy niesamowitymi, a czasem trochę tajemniczymi stworzeniami. Nie dziwi nas więc, że ludzkość od zawsze przypisywała tym zwierzętom nadprzyrodzone zdolności. W niniejszym artykule postaramy się obalić kilka najpopularniejszych mitów dotyczących właśnie kotów. Oto kilka powszechnie znanych „kocich bajek”:

Mit:
Koty mają 9 (opcjonalnie 7) żyć

Fakt:
To wierzenie wywodzi się ze starożytnego Egiptu i rzecz jasna nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Owszem, koty potrafią zadziwić nas swoją wolą przetrwania, jednak ich jedyne życie jest tak samo kruche, jak każdego innego stworzenia. Kochajmy je zatem tu i teraz, a nie w następnym wcieleniu 😉

Mit:
Koty widzą w kompletnej ciemności

Fakt:
Natura wyposażyła drapieżne koty we wzrok, który lepiej niż ludzki radzi sobie w półmroku, jednak w całkowitej ciemności mruczki widzą tyle samo co ludzie, czyli… nic. Za to w percepcji otoczenia pomaga im dodatkowo zmysł węchu, a także wibrysy, czyli włosy czuciowe potocznie zwane wąsami.

Mit:
Koty kradną oddech śpiącej osobie!

Fakt:
Koty oddechu nie kradną, za to wiele z nich lubi się do nas przytulać, kiedy śpimy 🙂 Tylko w przypadku maleńkich dzieci należy zachować ostrożność, ponieważ kotek może położyć się w okolicy twarzy noworodka i tym samym nieświadomie utrudnić dziecku oddychanie. Koty lubią mieć jedno małe miejsce tylko dla siebie więc całkiem dobrym pomysłem jest sprawienie im przytulnego legowiska, w którym będą czuły się wygodnie i bezpiecznie.

Mit:
Koty nie lubią wody, bo nie potrafią pływać

Fakt:
Większość kotów nie przepada za kąpielami, jednak są również takie osobniki, które wręcz uwielbiają pływać! Ze swojego zamiłowania do wodny słyną tureckie vany i koty bengalskie. Żadnego kota nie wolno jednak zmuszać do pływania.

Mit:
Koty lubią mleko

Fakt:
Twój pupil musi mieć przede wszystkim stały dostęp do świeżej, czystej wody. Mleko natomiast powinno być traktowane jako pokarm. Trzeba przy tym pamiętać, że większość dorosłych kotów nie toleruje krowiego mleka, a dokładnie zawartego w nim cukru – laktozy, co objawia się sensacjami żołądkowymi… Od czasu do czasu możemy podać kiciusiowi specjalne mleko pozbawione laktozy. Podstawą jego diety powinna być jednak odpowiednio zbilansowana karma dla kotów: sucha lub mokra. Jako urozmaicenie codziennego żywienia możesz mu podawać kocie smakołyki 🙂

Mit:
Kot zawsze spada na cztery łapy

Fakt:
Ogólnie rzecz biorąc koty czasem potrafią wyjść bez szwanku z upadku ze znacznej wysokości, ale: nie wszystkie koty, nie z każdej wysokości (nie może być ona ani zbyt duża, ani zbyt mała, jeśli kot musi wykonać w powietrzu obrót), nie za każdym razem i nie bez szwanku! Nawet jeśli kotek wyląduje na łapkach, to mogą przecież ucierpieć jego stawy, kręgosłup, głowa… Wobec tych faktów uważamy, że eksperymenty i „zabawy” z podrzucaniem kotów w górę lub wyrzucaniem ich z okna, to przejaw całkowitej bezmyślności lub czystego okrucieństwa.

Mit:
Kot sam dba o swoje futro i nie trzeba mu w tym pomagać

Fakt:
Koty, to rzeczywiście prawdziwe czyściochy i sporą część swojego życia spędzają na codziennej toalecie, jednak każdy z nich potrzebuje od czasu do czasu kąpieli i pomocy w pielęgnacji futerka, np. szczotkowania. Aby nie wyrządzić pupilowi krzywdy, lepiej stosować przybory, preparaty i kosmetyki dostosowane i przeznaczone specjalnie do kocich potrzeb.

Mit:
Ciężarne kobiety nie powinny dotykać kotów

Fakt:
Nie jest to do końca prawdą, jednak pewne zagrożenie wiąże się z toksoplazmozą – chorobą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla płodu, jeśli kobieta nie chorowała na toksoplazmozę przed zajściem w ciążę. Zamiast pozbywać się z domu kociaków, lepiej wykonać test na obecność odpowiednich przeciwciał.

Mit:
Koty są typowymi samotnikami

Fakt:
Większość kotów lubi towarzystwo, ponieważ z natury są zwierzętami żyjącymi w grupach. Oczywiście są kociaki mniej i bardziej towarzyskie. Zupełnie inną sprawą jest wprowadzenie do domu nowego lokatora – psiego lub kociego. Silny instynkt terytorialny każe wtedy kocurom zwalczać wszelkich intruzów. Można by na tej podstawie wyciągnąć mylny wniosek, że kot to zatwardziały samotnik.

A czy Wy znacie jakieś inne mity dotyczące tych przemiłych zwierząt, jakimi są koty?

Zapraszamy do naszego sklepu
benkoda.pl

mity o kotach

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

3 myśli nt. „Mity i fakty dotyczące kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*