Mało znane a interesujące fakty o psach

Nawet jeśli jesteś doświadczonym hodowcą lub po prostu prawdziwym psiarzem (z całym szacunkiem dla wszystkich psiarzy, którymi sami jesteśmy), to może jednak zaskoczy Cię kilka ciekawostek, które przygotowaliśmy na dzisiaj.
A więc zaczynamy!

pies w okularach

Wielka różnorodność
Pies domowy jako gatunek Canis lupus familiaris jest zdecydowanie najbardziej zróżnicowanym morfologicznie gatunkiem ssaków. Chodzi o to, że np. wygląd owczarka niemieckiego drastycznie różni się od aparycji, dajmy na to, jamnika. Mówimy tu o niezwykłej różnorodności fenotypowej i genotypowej. Tak niesamowite zróżnicowanie ras psów powstało dzięki sztucznej selekcji i doborowi hodowlanemu prowadzonemu przez człowieka, a także na skutek działania doboru naturalnego i presji środowiskowej.

różne rasy psów
Powierzchowność i typ urody zgoła inny, ale gatunek ten sam!

Wzrok na dalszym planie
Psy mają wyśmienity węch – to powszechnie znany fakt. A czy wiedzieliście o tym, że pod pewnymi względami Wasz pupil ma o wiele słabszy wzrok od nas? Psiaki znacznie gorzej od ludzi dostrzegają obiekty nieruchome, w ogóle nie widzą głębi obrazów i sztucznej perspektywy, a do tego nie rozróżniają tych wszystkich subtelnych barw świata, jakie my możemy oglądać. Ich paleta kolorów jest nawet bardziej niż skromna. Podobno najlepiej dostrzegają wszystko co niebieskie i żółte. Za to doskonale „widzą” nosem 🙂

Polecamy interesujący materiał o tym, jak psy odbierają otoczenie swoim czułym zmysłem powonienia (link do filmu).

Ach, te emocje!
Owszem, psy potrafią się kajać i wyglądać na zawstydzone, jednak badania dowodzą, że nasi czworonożni przyjaciele tak naprawdę nigdy nie żałują swoich występków. Swoim przymilnym zachowaniem próbują po prostu załagodzić nasz gniew lub uniknąć konfrontacji. Nigdy nie czują też dumy, ani pogardy. Emocjami, które najczęściej przypisujemy ludziom, a które mogą targać także psami są: zazdrość, poczucie niesprawiedliwości, wstręt (odraza), podejrzliwość i wreszcie uczucie równoznaczne lub bardzo podobne do ludzkiej miłości.

smutny pies
Tak, psy mają swoje uczucia i nie ma co do tego wątpliwości.

Zwierciadło w głowie
W mózgu psa znajdują się tzw. neurony lustrzane, które odpowiadają m.in. za odczytywanie emocji opiekuna lub innego osobnika ze stada. To dlatego psiaki potrafią nie tylko doskonale wyczuwać naszą radość, smutek, cierpienie, czy zdenerwowanie, ale mogą również nas naśladować i niejako przejmować nasze samopoczucie. Odkrycie neuronów lustrzanych stanowi naukowe potwierdzenie, iż psy są zwierzętami zdolnymi do empatii. Wcześniej uważano, że ta umiejętność jest zarezerwowana tylko dla ssaków naczelnych.

mózg psa
Pod wieloma względami mózg psa nadal pozostaje dla nas zagadką.

Ogon jak sygnalizator
Pies macha ogonem, ale właściwie po co to robi? Otóż zwykle chodzi o celowe rozsyłanie sygnałów zapachowych intensywnie emitowanych przez gruczoły znajdujące się przy odbycie… Poza tym poruszanie ogonem na wiele możliwych sposobów stanowi jeden z elementów psiej mowy ciała. Ów język, dla nas najczęściej niepojęty, jest zrozumiały dla innych psów. Merdanie ogonem nie zawsze oznacza zadowolenie! I jeszcze jedno: skracanie ogonków (i uszu) u szczeniąt z pobudek estetycznych jest w Polsce prawnie zabronione.

ogon psa

To już wszystko, co tym razem dla Was przygotowaliśmy, ale na pewno będziemy jeszcze powracać do tematu ciekawostek o psach!

Sklep benkoda.pl powstał z miłości do zwierząt, dlatego doskonale rozumiemy potrzeby i troski ich właścicieli. Chętnie doradzamy w wyborze produktów z naszego sklepu, wspieramy hodowle, fundacje i schroniska. U nas znajdziecie nie tylko artykuły dla psów, ale także asortyment dedykowany innym zwierzakom.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku (link do naszego fanpage’a) 🙂

Życzymy udanych zakupów,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

12 myśli nt. „Mało znane a interesujące fakty o psach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*