Mało znane a interesujące fakty o królikach

Zastanawiasz się nad kupnem lub przygarnięciem ślicznego króliczka? W takim razie na pewno zainteresuje Cię zbiór ciekawostek, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. A może jesteś doświadczonym hodowcą tych słodkich, puchatych zwierzątek? Wobec tego masz możliwość weryfikacji swojej wiedzy na temat królików. Zapraszamy!

króliki

Delikatne uszy
W kulminacyjnym momencie swojej sztuki magicznej iluzjonista wyciąga z kapelusza białego królika. Trzyma go za uszy, rzecz jasna. Widownia okazuje aplauz gromkimi brawami. To chyba właśnie ta scenka ugruntowała nasze wyobrażenie o sposobie chwytania królików (za uszy). Zaznaczamy w tym miejscu wyraźnie – ta metoda jest niewłaściwa, ponieważ sprawia zwierzęciu niewysłowiony ból. Królicze uszka są bogato unerwione, a co za tym idzie bardzo wrażliwe. Lepiej podnosić pupila w sposób opisany w tym oto poradniku.

królik domowy

Nocne podjadanie
Króliki wydalają nie tylko zwykły kał określany potocznie jako królicze bobki, ale także innego rodzaju odchody – cekotrofy pełniące ważną funkcję odżywczą. Te drugie przypominają swoją strukturą owoce malin, bo składają się z połączonych ze sobą kuleczek kału. Króliki wydalają cekotrofy głównie nocą i wczesnym rankiem. Zwykle zaraz po wydaleniu zwierzątko zjada swoje „malinki”, a czyni to dlatego, że zawierają one mnóstwo białka, łatwo przyswajalnych witamin, minerałów i nienasyconych tłuszczy. Opisane zjawisko (zjadania odchodów) w świecie zwierząt określa się mianem kaprofagii.

króliczek

Mistrz ucieczki
Króliki to typowi roślinożercy wysoko wyspecjalizowani w sztuce czmychania drapieżnikom. Są nieustannie czujne i ciągle gotowe do akcji. Ich największym atutem w obronie przed mięsożercami jest wyostrzony do granic możliwości wzrok. Do tego oczy królików są rozstawione bocznie, co umożliwia im widzenie szerokokątne w promieniu 300 stopni! Zwierzątko potrafi również błyskawicznie obracać swoją szyją więc bez najmniejszej przesady można powiedzieć, że króliki mają oczy dookoła głowy 😉 Mają także dobry węch, bardzo czuły słuch i teleskopowe uszy poruszające się niezależnie od siebie. Z kolei muskularne nogi pozwalają im na szybką ucieczkę. Uwaga: w sytuacji bez wyjścia puchaty króliczek potrafi się skutecznie bronić – dotkliwie gryzie i drapie swojego przeciwnika.

króliczki

Polskie króliki
Mało kto wie, że w naszym kraju można spotkać dziko żyjącego królika europejskiego. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, ale także nie występuje u nas zbyt licznie. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy go na terenach piaszczystych, np. w borach sosnowych. W innych rejonach świata dzikie króliki mają się o wiele lepiej. W Australii uznawane są nawet za gatunek inwazyjny, ponieważ ze względu na wielką liczebność przynoszą masowe straty tamtejszemu rolnictwu. Widać króliki preferują cieplejszy klimat i całoroczną wegetację roślinności.

króliki europejskie
króliki europejskie

Króliczek dla dziecka?
Króliki to tylko pozornie wiecznie spokojne, ciche i mało wymagające zwierzęta. W rzeczywistości potrzebują dużo przestrzeni do kicania i uwagi ze strony opiekuna. Małe dziecko nie opanuje techniki bezpiecznego podnoszenia pupila, nie będzie w stanie sprostać zadaniu codziennego sprzątania kuwety i nie uniknie ugryzienia lub zadrapania zlęknionego królika. Do tego uszaki nie przepadają za noszeniem na rękach, wylewnym tuleniem i hałasem. Zwykle nie są też dobrymi kompanami do zabaw z małymi dziećmi. Pamiętajmy o tym, że królik nie jest zabawką. Dopiero kilkunastoletni młody człowiek może w sposób odpowiedzialny podjąć się opieki nad tym dość wymagającym zwierzątkiem.

królik i dziecko

To już wszystkie ciekawostki o królikach, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. Na pewno będziemy kontynuować ten temat w niedalekiej przyszłości.

Zapraszamy serdecznie do naszego sklepu zoologicznego benkoda.pl, gdzie znajdziecie m.in. asortyment dedykowany Waszym puchatym przyjaciołom: karmy dla królików, przysmaki i kolby, akcesoria, produkty do higieny i wiele innych fajnych rzeczy w niskich cenach 🙂

artykuły dla królikówPozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*