Mało znane a interesujące fakty o kotach

Przyszła wreszcie kolej na ciekawostki z kociego świata nauki. Mamy nadzieję, że udało nam się wybrać kilka naprawdę interesujących informacji na temat tych niezwykle tajemniczych i przepięknych istot, jakimi są koty.

kot

Samonaprawiające się ciało
Organizmy kotów cechuje wręcz zdumiewająca (jak na ssaki) zdolność do regeneracji. W przypadku złamania, ich kości zrastają się o wiele szybciej niż ludzkie, czy psie. Nawet sędziwe mruczki nie wiedzą co to artretyzm, bardzo rzadko chorują na reumatyzm i prawie nigdy nie dokucza im dysplazja stawów! Zwykle lepiej niż psy znoszą skomplikowane operacje i zabiegi. Bywa, że dochodzą do siebie po fatalnych urazach, kiedy to wszystkim wydawało się, że nie mają żadnych szans na przetrwanie. Być może właśnie stąd wzięło się powiedzenie, że kot ma kilka żyć.

kot syjamski

Modulowany alarm
Kiedy kot chce zwrócić na siebie uwagę opiekuna, wtedy posługuje się szczególnie przenikliwym (by nie powiedzieć denerwującym) miauczeniem. Młode zwierzę przebywające stale z człowiekiem szybko uczy się, który rodzaj dźwięku będzie najskuteczniejszy. Zapamiętuje go i wykorzystuje w odpowiednich sytuacjach, np. gdy uważa, że zanadto ociągamy się z podaniem posiłku. Skoro więc twierdzisz, że Twój pupil samym miauknięciem potrafi poderwać Cię na równe nogi z wygodnego fotela, to… wierzymy Ci. Masz przecież w domu „sygnalizator szyty na miarę” 😉

miau

Preferowany szelest
Koty dobrze rozróżniają i wyraźnie słyszą „syczące i szeleszczące” dźwięki, czyli odpowiedniki spółgłosek: c, ć, cz, s, ś, sz, dź, ź. To dlatego idealne imię dla naszego zwierzaka powinno zawierać przynajmniej jedną z nich. Poza tym od słów jednosylabowych lepsze będą dwu i trzysylabowe kompozycje. Oto przykłady idealnych imion dla kota: Ciasteczko, Pusia, Okruszek, Muszka, Bodzio, Mizia i w reszcie – osławiony Mruczek lub Puszek. Na takie dźwięki kocie uszy są szczególnie wrażliwe. Niezbyt dobrym pomysłem na imię dla kota będzie: Puma, Otto, czy Rudy. W przypadku psów zasada jest odwrotna!

kwiatki

Kot, a klnie jak szewc
Całkiem niedawno szwedzcy naukowcy odkryli, że koty potrafią… przeklinać. Badania prowadzili aż przez 5 lat więc to nie byle jakie doniesienia. Udało się im udowodnić, że koty porozumiewając się ze sobą używają czasem pewnych szczególnych dźwięków, które można uznać za odpowiedniki „brzydkich słów” w mowie ludzkiej. Na pewien typ miau wydobywającego się z pyszczka zdenerwowanego rozmówcy drugi kocur reaguje agresją lub prychaniem. Prawdopodobnie owo kocie przekleństwo jest uniwersalne niezależnie od rasy kota i strefy geograficznej, w jakiej on żyje.

zęby kota

Zabawa w chowanego
Większość kotów uwielbia chować się do kartonowych pudełek, szuflad, otwartych szafek i innych podobnych miejsc. Co jest tego powodem? Prawdopodobnie futrzaki odnajdują w tych prowizorycznych schronieniach to, czego potrzebują, a więc ciszę, spokój, półmrok i ciepło. Poza tym koty lubią być niewidoczne dla świata i z ukrycia obserwować otoczenie – to dla nich zupełnie naturalne. Dobrym pomysłem na praktyczny prezent dla pupila jest więc mała budka, tunel lub drapak z kryjówką.

Wybrane drapaki z budką dostępne w sklepie benkoda.pl
drapak budkaTo już wszystkie ciekawostki o kotach, jakie przygotowaliśmy na dzisiaj. Obiecujemy jednak, że w przyszłości będziemy kontynuować ten temat.

Zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego benkoda.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo produktów dla Waszych kocich przyjaciół i innych pupili. Polecamy między innymi:
Karmy suche, karmy mokre i przysmaki dla kotów
Artykuły do pielęgnacji kotów
Szelki, smycze, obroże dla kotów
Zabawki dla kotów dużych i małych…
i wiele innych produktów!

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

4 myśli nt. „Mało znane a interesujące fakty o kotach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*