Jak (nie) nauczyć szczeniaczka czystości

Wiadomo, załatwianie się poza domem to niezmiernie ważna umiejętność w przypadku psa, który mieszka z ludźmi pod jednym dachem. Paradoksalnie, wielu właścicieli nieświadomie robi dosłownie wszystko, by ich pupil trwale zakodował sobie złe nawyki. Oto kilka podstawowych błędów wychowawczych popełnianych przez opiekunów podczas prób nauczenia szczenięcia czystości.

Wychodzenie z psem na spacer tylko 1-2 razy dziennie
to zdecydowanie zbyt mało, ale uwaga: lepiej nie zabierać pieska w miejsca publiczne dopóki nie przyjmie ono wszystkich serii szczepień (i jeszcze do 2-3 tygodni później). Koniecznie omów tą sprawę z Waszym lekarzem weterynarii.

Nurzanie pyszczka w żółtej kałuży, smarowanie mordki odchodami…
stare jak świat i nieskuteczne metody, które przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego – powodują stres i wzmagają niekontrolowane wypróżnianie się.

Dawanie klapsów (choćby gazetą) i krzyczenie na pupila po „fakcie”
jest po prostu niewłaściwe. Powoduje dokładnie taki sam rezultat jak działania omówione w poprzednim punkcie.

Stosowanie obroży elektrycznej
nie jest najlepszym pomysłem na nauczenie malucha czystości. Taka obroża może trwale wypaczyć osobowość młodego psa (zwłaszcza, gdy jest nieumiejętnie wykorzystywana). Niektórzy szkoleniowcy dopuszczają używanie elektrycznej obroży, ale tylko w przypadku psów dorosłych i wyłącznie pod okiem profesjonalisty. My jednak odradzamy takie szkolenie, bez wyjątków.

Spacer kończy się dokładnie w tym momencie, gdy pies załatwił swoje potrzeby?
To duży błąd! Zwierzak szybko nauczy się, że trzeba jak najdłużej czekać z wypróżnianiem się, bo to zawsze oznacza koniec zabawy. Odczekaj więc trochę, pobaw się ze swoim pupilem zamiast od razu ciągnąć go do domu.

Brak pochwał i nagród
powoduje, że nauka nie daje oczekiwanych efektów. Tak, zwykłe wysiusianie się lub zrobienie małej kupy tam gdzie trzeba, to bardzo ważny powód do gorącej pochwały i sowitej nagrody 🙂

Niewłaściwe czyszczenie plam po psich odchodach
Niektóre szczenięta będą ponownie załatwiały się tam, gdzie wyczują swój zapach moczu lub kału pozostawiony poprzednim razem. Każdą plamkę trzeba więc każdorazowo i niezwłocznie wyczyścić, zdezynfekować, a pozostałe zapachy dokładnie zneutralizować. Najskuteczniej zrobimy to specjalnym preparatami.

Obwinianie szczeniaka
Pamiętajmy, że jeśli psiak uparcie „nie chce nauczyć się czystości”, to przeważnie winni temu jesteśmy tylko my, a nie zwierzę! Czasem jednak w grę mogą wchodzić przyczyny fizjologiczne, np. choroby układu moczowego.

szczenieZapraszamy do naszego sklepu zoologicznego benkoda.pl po akcesoria i preparaty pomagające utrzymać czystość w naszym otoczeniu.

nauka czystości
artykuły pomocne w nauce i utrzymaniu czystości

Pozdrawiamy i życzymy ogromu cierpliwości wszystkim właścicielom niesfornych szczeniaczków 🙂
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*