Jak czytać skład suchej karmy?

By dokonać trafnego wyboru odpowiedniej karmy dla naszego psa lub karmy dla kota musimy posiadać umiejętność prawidłowego odczytywania listy składników, która znajduje się na opakowaniu każdej z karm. W dzisiejszym artykule przybliżymy wszystkim zainteresowanym podstawowe zasady tej „sztuki” 🙂

Kolejność składników odzwierciedla udział ingredientów w całości produktu. Im bliżej początku listy, tym więcej danego składnika użyto do produkcji karmy. Jeśli pierwszą pozycją na liście jest np. suszone mięso, oznacza to, że właśnie jego użyto najwięcej. Ale uwaga! Rozbicie jakiegoś składnika na dwie lub więcej pozycji listy może zaburzać jego rzeczywisty udział w całości produktu. Przykład: zawartość kukurydzy w karmie może być pozornie zmniejszona kiedy producent wyszczególni: „mąkę kukurydzianą”, „gluten kukurydziany” i „świeżą kukurydzę”.

Liczy się nie tylko ilość, ale również jakość użytych składników. „Produkty pochodzenia zwierzęcego” to dosłownie wszystko, co może pochodzić od różnych zwierząt, a więc podroby, kości, ścięgna, pióra, kryl morski itp. Próżno szukać mięsa w takim składniku. W „produktach pochodzenia zwierzęcego” tkanka mięśniowa może się wprawdzie znajdować, ale w cale nie musi. Dlatego w dobrej jakościowo karmie będzie po prostu „świeże mięso”, „suszone mięso”, „dehydratyzowane mięso”, „mączka mięsna”.

Pochodzenie mięsa i tłuszczu użytego w produkcji, czyli gatunek zwierzęcia powinien być jasno określony, np. „mięso z indyka”, „suszone mięso z kaczki”, „dehydratyzowane mięso z królika”, tłuszcz z kurczaka, „olej z łososia”. Na opakowaniach słabszej jakości karm znajdziemy jedynie ogólne sformułowania takie jak wspomniane wcześniej „produkty pochodzenia zwierzęcego”, „mięso i produkty zwierzęce”, „tłuszcz zwierzęcy”, „suszone mięso”, „mięso i podroby”, „mączka mięsna”. Trzeba pamiętać, że pod ogólnym pojęciem „zwierzę” może kryć się np. kurczak, świnia, jakakolwiek ryba, ale równie dobrze mogą to być mięczaki lub owady…

Czy „świeże mięso” jest lepsze od „suszonego mięsa”, albo „mączki mięsnej”? Z jednej strony każde świeże mięso jest lepiej przyswajalne (przynajmniej teoretycznie), jednak zastosowanie go w produkcji karmy skutkuje tym, że po odparowaniu wody w finalnym produkcie, czyli w gotowej karmie tego mięsa jest faktycznie mniej, niż gdyby użyto mięsa suszonego. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje mięso dehydratyzowane ze względu na to, że podobnie jak suszone jest półproduktem niemal bezstratnym (już pozbawionym wody), a przy tym wysoce przyswajalnym przez organizm.

Jak widać rozszyfrowywanie składu karm wcale nie jest takie proste, jednak w naszym sklepie benkoda.pl zawsze możecie liczyć na bezpłatną pomoc w wyborze najbardziej odpowiedniego jedzonka dla Waszego pupila 🙂 Zapraszamy na udane zakupy!

karmaPozdrawiamy ciepło,
sklep benkoda.pl

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

4 myśli nt. „Jak czytać skład suchej karmy?

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Sporo można się tutaj dowiedzieć.

    A jeśli o karmy chodzi, chciałbym Polecić karmę OBT. Jest naprawdę świetna.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*