Gdy kot jest wybredny…

Koty to wielcy indywidualiści. Mają sprecyzowane gusta i własne nawyki, które dotyczą praktycznie każdej sfery życia, a więc także odżywiania. Niejeden opiekun skarży się na to, że jego kot jest niezwykle wybredny. Oznacza to najczęściej, że taki pupil ma swoje specyficzne upodobania pokarmowe, które bardzo trudno przełamać.

wybredny kot

Jeśli masz wyjątkowo kapryśnego kota, to powinieneś wiedzieć, że całą winę za taki stan rzeczy ponosisz właśnie Ty, a nie zwierzę. Żaden kot nie rodzi się wybrednym, za to każdy kociak ma predyspozycje, by takim się stać. Może podawałeś mu przeróżne rodzaje karm i wymyślne smakołyki, szukając jedzenia, które najbardziej mu zasmakuje i trochę z tym przesadziłeś?

Czasem właściciele źle oceniają apetyt swojego pupila. To, że kot chce jeść tylko jedną konkretną karmę wcale nie oznacza, że jest wybredny. Po prostu przyzwyczaił się do danego produktu, zna jego zapach i nie ma ochoty na żadne urozmaicenia smakowe. Koty z natury nie lubią drastycznych zmian żywieniowych. Nie masz więc powodów do niepokoju, o ile Twój podopieczny upodobał sobie zbilansowaną karmę dobrej jakości. Jeśli jednak zaistnieje konieczność jej zmiany, to pamiętaj, by dokonywać tego stopniowo. Na początku dodajemy tylko minimalną ilość nowego produktu, a następnie dzień po dniu zmieniamy proporcje tak, by po ok. tygodniu posiłek stanowiła już tylko nowa karma. W ten sposób kot będzie miał możliwość oswojenia się z nieznanym zapachem. Uniknie też sensacji żołądkowych.

Wybrane karmy mokre dla kotów dostępne w sklepie benkoda.pl

mokre karmy dla kotów

Patrząc na sposób w jaki psy pochłaniają zawartość swoich misek możemy odnieść wrażenie, że nasz kot jest super-wybrednym okazem, skoro bez pośpiechu wybiera z miseczki lepsze kąski i nie zjada na raz całej porcji. Cóż… koty po prostu lubią bawić się jedzeniem 🙂 Jest to dla nich naturalne. W przeciwieństwie do psów wolą dokładnie rozgryzać i przeżuwać każdy kęs, zwłaszcza jeśli otrzymują suchą karmę. Nieopróżnioną do końca miskę lepiej jednak zabrać, ale dopiero po ok. kwadransie od czasu, gdy kot stracił nią zainteresowanie.

Niektóre karmy suche dla kotów oferowane w sklepie benkoda.pl

karmy suche dla kotów

Dawkowanie karmy ustala się na podstawie oceny sylwetki zwierzęcia. Kotom z nadwagą należy zmniejszyć racje żywieniowe, natomiast zbyt szczupłe osobniki trzeba dokarmiać. Jeśli Twój kot jest za chudy, a jednocześnie ma słaby apetyt, to powinieneś poradzić się lekarza weterynarii. Przyczyną problemu może być niezdiagnozowana choroba, a nie zwykłe wybrzydzanie. Z kolei nagła utrata apetytu i osowiałość zawsze powinny być impulsem do niezwłocznej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Kota nie wolno głodzić w celu zaostrzenia jego apetytu i przeforsowania przyzwyczajeń żywieniowych. Już po 3 dniach takiej całkowitej głodówki dochodzi u niego do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby!

Nie dziw się, że Twój kociak nie zjada grzecznie posiłków, jeśli pomiędzy nimi otrzymuje w nadmiarze kocie smakołyki. Spróbuj ograniczyć lub tymczasowo wykluczyć przysmaki z diety pupila, a być może samoistnie ureguluje się jego przemiana materii i powróci prawidłowy apetyt. Ustal także, czy Twój kot nie podbiera karmy psu. I czy nie stołuje się poza domem, np. u sąsiadów. A może regularnie odwiedza pobliski śmietnik?

Bywa, że futrzak nie chce jeść żadnej karmy kupowanej na wagę, która pochodzi z otwartych wcześniej worków. Jaka jest tego przyczyna? Dla kotów najważniejszy jest aromat jedzenia. Karma wystawiona na działanie powietrza szybko zmienia swój zapach, podlega procesom utleniania i mocno traci nie tylko na smakowitości, ale również na wartościach odżywczych. Zdecydowanie lepiej kupować karmę w oryginalnym opakowaniu, fabrycznie zamkniętą, czyli świeżą i bardziej apetyczną! A później przechowywać ją w eleganckim pojemniku 🙂

logo benkodaPozdrawiamy i zapraszamy na udane zakupy,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*