Fretka jako zwierzę domowe

Dobrze nam wszystkim znana fretka domowa (Mustela putorius furo) jest oswojoną formą dzikiego tchórza zwyczajnego (Mustela putorius) lub stepowego (Mustela eversmanii). Jej bliskimi krewnymi są m.in. wydra, łasica, kuna, gronostaj, borsuk i… skunks 🙂

fretkaUdomowienie fretek miało miejsce ok 2500 lat temu, jednak ich zawrotna kariera w roli zwierzątek domowych rozkręciła się na dobre dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Obecnie cieszą się dużą popularnością i nic w tym dziwnego, bowiem są to niesamowicie wesołe, pozytywnie zakręcone i fascynujące stworzenia. Uwaga! Podobno łatwo popaść w swojego rodzaju nałóg i stać się zapalonym fretkomaniakiem 😉

Samiec fretki może ważyć nawet do 3 kg, a jego długość ciała często przekracza 40 cm. Samiczki są mniej więcej o połowę mniejsze. Mówimy tu o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym.

Typowym umaszczeniem fretki jest ubarwienie podobne do tego, jakie posiadają dzikie tchórze. Określa się je mianem „tchórz standardowy” 🙂

tchorz-standardFretki bywają również całkowicie białe. Jeśli mają przy tym czerwone oczy i różowy nos, to oznacza, że są albinosami – dość często spotykanymi w domowych hodowlach, a zdecydowanie rzadziej występującymi na wolności.

fretka albinosOczywiście istnieje jeszcze wiele innych odmian barwnych fretki domowej!

Te zwierzęta są zwykle dość towarzyskie więc lubią żyć w parach lub małych stadach. Nie można powiedzieć tego samego o ich dzikich przodkach, którzy są raczej samotnikami.

Fretka potrzebuje bardzo dużej, a właściwie ogromnej klatki. Minimalne wymiary takowej to 80 x 60 x 80 cm, ale w jeszcze większym, piętrowym mieszkanku z półkami nasza podopieczna będzie czuła się bardziej komfortowo. Jako ściółkę do klatki można stosować np. drewniany żwirek. Futrzaki lubią zagrzebywać się w szmatkach, dlatego dodatkowo można położyć im stary sweter lub kocyk.

śpiąca fretkaDo niezbędnego wyposażenia klatki należą: przytulny domek, spora narożna kuweta do załatwiania potrzeb fizjologicznych, żwirek do kuwety, metalowa miseczka na pokarm i duże poidełko kulkowe. Co jeszcze? Fretki bardzo lubią podwieszane hamaki, tunele i niektóre zabawki, np. piłeczki 🙂

Te zwierzęta to typowe mięsożerne drapieżniki. Trzeba im podawać specjalną, wysokobiałkową karmę – suchą lub mokrą, jak również świeże lub suszone mięsko drobiowe, wołowe i ryby morskie. Zakazana jest wieprzowina, ryby słodkowodne, wszelki nabiał, jaja, a także przyprawione jedzenie. Uzupełnienie diety powinny stanowić owoce i warzywa, np. jabłko, gruszka, banan, wiśnia, czereśnia, truskawka, melon, arbuz, papryka słodka, marchewka, ogórek, cukinia. Poza tym musimy zapewnić pupilkowi stały dostęp do czystej wody.

karmy i przysmaki dla fretek
produkty dla fretek dostępne w sklepie benkoda.pl

Fretki mają 2-3 mioty rocznie, a w każdym z nich na świat przychodzi kilka – kilkanaście młodych. Osobniki nieprzeznaczone do rozrodu zaleca się wysterylizować. Nawet jeśli mamy tylko jednego samca lub samiczkę – singielkę, to sterylizacja jest jak najbardziej wskazana. Zawsze bowiem istnieje ryzyko ucieczki zwierzątka, a jego krzyżowanie się z dzikimi pobratymcami nie jest korzystne dla środowiska naturalnego. Poza tym wykastrowane samce mniej cuchną i rzadziej okazują agresję terytorialną.

Fretki to prawdziwe śpiochy 🙂 Odpoczywają kilkanaście godzin dziennie po to, by pozostały czas spędzać bardzo intensywnie. Największa aktywność tych zwierząt przypada na czas świtu i zmierzchu.

W sytuacji zagrożenia lub w stanie silnej ekscytacji mogą wydzielać cuchnącą wydzielinę nagromadzoną w gruczołach okołoodbytowych. Owe gruczoły można chirurgicznie usunąć, jednak większość właścicieli uważa taki zabieg za zbędny i łączący się z niepotrzebnym cierpieniem pupila.

Taniec wojenny łasicy jest to charakterystyczne brykanie, jakie okazjonalnie można zaobserwować także u fretek. U tchórzy udomowionych takie zachowanie oznacza radość i chęć do zabawy. W naturze ów dziwaczny taniec ma za zadanie zmylić potencjalną ofiarę. Zobaczcie filmik, na którym gronostaj „hipnotyzuje” królika:
https://www.youtube.com/watch?v=ODEUK5sB5vE

Średnia długość życia statystycznej fretki wynosi 6 – 8 lat, ale niektóre żyją nawet dekadę.

Co jeszcze powinniście wiedzieć zanim zaopiekujecie się tym zwierzątkiem?
https://www.youtube.com/watch?v=zsg_FgKXZJw

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl po artykuły dla fretek i nie tylko 🙂 Zobaczcie aktualne promocje i zgarniajcie super rabaty!

logo benkodaPozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

2 myśli nt. „Fretka jako zwierzę domowe

  1. Okazjonalnie? Ja taniec wojenny mojej fretki widzę kilka razy dziennie!! 🙂 Towarzyszą mu stałe elementy: obijanie się o wszystkie meble, spadanie z kanapy/ krzesła, wpadanie na wyimaginowanego przeciwnika (czyli stopy ofiary, która zwykle nawet nie wie że nią jest). Żeby domowa fretka była szczęśliwa NIE WOLNO jej trzymać w klatce (ewentualnie pomijając okres socjalizacji, choć i tu lepiej sprawdza się kojec). Fretki chodzące swobodnie po domu są radosne, skore do zabawy i zaczepiania. A i dbanie o higienę jest znacznie prostsze niż mycie całej klatki i regularna wymiana ściółki – wystarczy sprzątać kuwetę/y i uprać co jakiś czas posłania/ kocyki, w których fretka śpi. W ten sposób trzymane fretki mają też mniej nieprzyjemny zapach (nie kumuluje się w jednym miejscu przez co jest mniej odczuwalny). WOLNOŚĆ DLA DOMOWYCH FRETEK!!

    • Zgadzamy się z Twoją opinią MatS. Wyjaśniamy, że naszym zdaniem klatka nie powinna stanowić miejsca, w którym fretka ciągle przebywa i siedzi zamknięta przez większość swojego życia. Klatka może za to stanowić tymczasowy azyl, gdy musimy chwilowo zostawić fretkę samą w mieszkaniu. Może też być sypialnią fretki. Fretka musi czuć się w niej bezpiecznie i komfortowo. Podobnie jak pies lub kot żyjący pod jednym dachem z ludźmi, tak samo fretka może mieć swoją klatkę (lub kojec) w mieszkaniu, ale to przecież nie znaczy, że ma być tam ciągle zamknięta. Klatka nie może być więzieniem. Ciągłe trzymanie fretki w klatce uważamy za karygodne! Pozdrawiamy ciepło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*