Fakty i ciekawostki dotyczące kotów

Koty to niezwykłe zwierzęta, naprawdę. Mamy na to niezbite dowody, które przedstawiamy poniżej 🙂

kot

Najstarszy grobowiec człowieka pogrzebanego razem z kotem został znaleziony na Cyprze. Jest to najwcześniejszy z odkrytych dowodów udomowienia kota. Szacuje się, że ma ok. 10 000 lat. Czy to dużo? Wystarczy wspomnieć, że wtedy żyły jeszcze na świecie ostatnie tygrysy szablozębne.

W starożytnym Egipcie koty uznawano za równe bogom. Za zabicie kota wymierzano więc karę śmierci. To były wspaniałe czasy dla kotów… Współcześnie, w samej tylko Azji około milion kotów rocznie jest zabijanych w celach konsumpcyjnych.

Arabskiego mau uznaje się za genetycznie najstarszą rasę kota domowego. Najnowsze badania niepodważalnie potwierdzają jego pradawne pochodzenie. Koty mau wyróżniają się ponadprzeciętną urodą: posągową sylwetką, dużymi uszami i oczami w kształcie migdałów. Więcej o arabskim mau możecie dowiedzieć się z filmu Animal Planet.

Papież Innocenty VIII postrzegał koty jako wcielenie zła więc nakazał ich masową eksterminację (palenie na stosie). Skutkiem niskiej liczebności kotów było drastyczne zwiększenie się populacji szczurów, co z kolei mogło pośrednio przyczynić się do wybuchu epidemii dżumy w XIV wieku.

Pierwszym sklonowanym na zamówienie kotem był Little Nicky. Jest to najdroższy jak dotąd kociak świata. Kosztował on zamawiających właścicieli bagatela 50 000 dolarów. Został sklonowany w 2004 r. na podstawie próbki genów kota rasy Maine Coon, który odszedł z tego świata rok wcześniej. Uważamy, że taką kwotę pieniędzy można byłoby spożytkować znacznie lepiej, np. pomagając wielu bezdomnym zwierzętom.

Rudy kot o imieniu Stubbs jest burmistrzem niewielkiej miejscowości Talkeetna na Alasce. Sprawuje tą honorową funkcję od 1997 roku. W tym czasie miał tylko jedną, krótką przerwę na rekonwalescencję po dotkliwym pogryzieniu przez psa. Oprócz tego sędziwy burmistrz w ogóle nie bierze urlopów! O tym wysoko postawionym kocie przeczytacie na anglojęzycznej stronie Wikipedii.

Słuch kota pełni między innymi funkcję zmysłu orientacji. Zwierzę tworzy w swoim mózgu „dźwiękowy plan” okolicy, który pomaga mu poruszać się po swoim terytorium. Można powiedzieć, że słuch kota jest tak wyostrzony, jak węch u psa.

Sprawny kot może wykonać z miejsca skok na odległość równą kilkakrotnej długości jego ciała. Dla porównania wyobraź sobie, że możesz wyskoczyć bez żadnego rozbiegu na kilka metrów…

W przeciwieństwie do psów, koty nie mają na językach kubeczków smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku. To dlatego nie chcą wykonywać sztuczek w zamian za kostkę cukru 😉 Zdecydowanie bardziej wolą mięso.

Koty posiadają dodatkowy zestaw strun głosowych służących tylko do mruczenia. Łącznie mają ponad 100 strun głosowych. Człowiek ma tylko 4. To dlatego nie potrafimy miauczeć ani mruczeć dokładnie tak jak kot.

Koty mają rozbudowany system komunikacji dźwiękowej. Potrafią wydobywać z siebie kilkadziesiąt (nawet do stu) różnych odgłosów, podczas gdy psi zasób „słów” zamyka się w liczbie dziesięciu.

Wszystkie koty chodzą na palcach – dosłownie i w przenośni. Są bowiem zwierzętami palcochodnymi, które potrafią poruszać się zupełnie bezszelestnie.

Koty nie mają kości obojczykowych, dlatego są w stanie przecisnąć się przez otwór wielkości swojej głowy. O ile nie mają nadwagi, rzecz jasna 🙂

Kot poci się tylko na podeszwach swoich łapek, gdyż tylko tam posiada gruczoły potowe.

Kocie serce bije dwa razy szybciej niż ludzkie, bo z częstotliwością 140 – 220 uderzeń na minutę.

Koty spędzają 2/3 swojego życia na spaniu.

Najdłużej żyjącym kotem był Creme Puff ze Stanów Zjednoczonych. Dożył 38 lat! Najstarszy pies miał „tylko” 29 lat.

17 lutego obchodzony jest Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota

koty

W wolnej chwili koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu benkoda.pl 🙂

Pozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

2 myśli nt. „Fakty i ciekawostki dotyczące kotów

  1. zestaw strun głosowych mają iście swoisty, przekonałam sie po pierwszej rujce…. ciekawy artykuł. A jak koty sie maja jezeli chodzi o inteligencję, bo wydaje mi się, że koty uczą sie szybciej niz psy, z całym szacunkiem do piesełków. pozdrawiam zespól Benkonda.

  2. Uważamy, że spór o to, które ze zwierząt są bardziej inteligentne – koty, czy psy – jest niemożliwy do rozstrzygnięcia 🙂

    Wiadomo, że inteligencja ma wiele twarzy i nawet u człowieka nie do końca da się całościowo zmierzyć testami. U zwierząt także możemy mówić o różnych rodzajach inteligencji, ale ich pomiar przysparza jeszcze więcej trudności niż u ludzi, ponieważ właściwie nie ma opracowanych w pełni miarodajnych metod badawczych. Możemy ewentualnie porównywać do siebie osobniki tego samego gatunku, czyli np. dwa koty lub dwa psy i to tylko w jakimś wąskim zakresie inteligencji. Jeśli chodzi o psy, to uważa się, że rasy psów pracujących uczą się szybciej niż psy innych ras, w których hodowli nie selekcjonowano osobników pod kątem „inteligencji”. Nie jest to jednak ścisłą regułą, bo np. pudle, które są psami z grupy do towarzystwa uważane są za jedną z najlepiej współpracujących z człowiekiem. Inna sprawa, że wiele współczesnych ras psów była użytkowymi (np. pudle wywodzą się od psów myśliwskich). Jeśli chodzi o koty, to na pewno bardziej zaradne, zwinne i spostrzegawcze są koty dzikie i wywodzące się od nich w prostej linii koty domowe (np. wspomniane w artykule koty arabskie mau). Za to kota domowego, który ma lepszy kontakt z człowiekiem szybciej nauczymy jakiejś sztuczki. Chodzi o kwestię niezależności i chęci współpracy. Czasem zwierzę dokładnie pojmuje, czego od niego oczekujemy, jednak nie jest otwarte na współpracę. Łatwiej szkoli się tzw. łakomczuchy 🙂 Psa, który ma wielki apetyt na smakołyki szybciej nauczymy danej komendy niż psiaka bardziej pojętnego, ale mniej zmotywowanego do wykonywania poleceń. Dla niektórych zwierzaków samo słowo pochwały i uznanie w oczach pana jest wystarczającą nagrodą. Przeważnie koty mają bardziej rozwiniętą inteligencję wizualno-przestrzenną, a psy społeczną (ale tylko w odniesieniu do relacji z człowiekiem), jednak to tylko ogólne stwierdzenia. Nawet w obrębie tej samej rasy będą osobniki znacznie różniące się od siebie poziomem danego rodzaju inteligencji.

    Ciekawy artykuł o inteligencji zwierząt:
    http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,383501,etolog-zwierzeta-wykazuja-wiele-cech-uwazanych-za-typowo-ludzkie.html

    Pozdrawiamy Cię Kasiu serdecznie!