Czy warzywa cebulowe naprawdę szkodzą psom i kotom?

Warzywa cebulowe, a więc cebula, szczypior, czosnek i por powszechnie uważane są za bardzo zdrowe dla ludzi, ponieważ zawierają bioaktywne związki siarki o właściwościach antybiotycznych, antyoksydanty, znaczne ilości witamin i minerałów. Okazuje się jednak, że te same warzywa nie są równie dobre dla naszych zwierzaków.

Pomimo pewnych właściwości prozdrowotnych cebula, szczypior i czosnek mogą powodować niedokrwistość (anemię) hemolityczną u psów i kotów.

Por zawiera mniej toksycznych substancji niż pozostałe rośliny cebulowe, jednak również nie jest zalecany, choćby ze względu na silne właściwości wzdymające. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do zwierząt obarczonych podwyższonym ryzykiem skrętu żołądka.

por

Najwięcej szkodliwych związków siarki zawiera cebula. W czosnku jest ich znacznie mniej, dlatego niektórzy hodowcy polecają regularne podawanie zwierzętom minimalnych ilości czosnku, np. w celu ochrony przed kleszczami. Uważamy, że taką ewentualną suplementację pupila czosnkiem bezwzględnie powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii. Cebulę wykluczamy natomiast całkowicie zarówno z psiego, jak i kociego menu, gdyż jest szczególnie niebezpieczna (znane są przypadki śmiertelne).

cebula

Wszystkie omawiane warzywa zawierają lotne związki siarki: siarczki i siarczany, które powodują methemoglobinemię u psów i kotów. Wiążąca w erytrocytach tlen hemoglobina przekształca się w methemoglobinę, a krwinki czerwone nie biorą wówczas udziału w wymianie gazowej. Na erytrogramie widoczne są zdenaturowane krwinki, przybierające postać pierścienia z oczkiem, zawierające ciałka Heinza. Zmodyfikowane w ten sposób erytrocyty bardzo łatwo pękają w trakcie przemieszczania się w naczyniach włosowatych. Produkty rozpadu krwinek powodują zmienione zabarwienie moczu (od czerwonawej do ciemnego brązu).

Towarzyszącymi silnemu zatruciu objawami są najczęściej: apatia, sinica błon śluzowych, przyspieszona akcja serca, dyszenie i ogólne osłabienie psa, biegunka, wymioty, a przy długotrwałym podawaniu omawianych warzyw: zmniejszenie masy ciała i spadek ogólnej kondycji.

czosnek

Dawka śmiertelna substancji toksycznych zawartych w warzywach cebulowych nie jest do końca znana, a różne źródła podają odmienne wartości. Z całą pewnością zależy ona od wieku, stanu zdrowia psa lub kota oraz od jego masy ciała i osobniczej wrażliwości oraz wypełnienia żołądka treścią pokarmową. W sytuacji gdy rozpad kolejnych krwinek postępuje szybciej niż procesy krwiotwórcze, szkodliwe oddziaływanie warzyw cebulowych podawanych przez dłuższy okres czasu może się poniekąd kumulować.

Toksyny nie ulegają rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury. Nie ma większego znaczenia czy warzywa są świeże czy ugotowane, usmażone, suszone lub liofilizowane, w postaci wyciągu czy ekstraktu – zawartość szkodliwych substancji nie zmniejsza się znacząco pod wpływem obróbki.

W przypadku zjedzenia przez psa lub kota cebuli, szczypioru czy też większej ilości czosnku lub pora należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

zielona cebulka

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl po pyszne i bezpieczne przysmaki dla psów i przysmaki dla kotów.

sklep BenkodaPozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*