Czy sprzątasz po swoim psie?

Komu nigdy nie zdarzyło się wdepnąć w niemiłą niespodziankę przechodząc przez miejski trawnik? Chyba nie ma takiej osoby. Gdyby wszyscy opiekunowie psów skrupulatnie sprzątali po swoich milusińskich, to ten śmierdzący problem w ogóle by nie istniał. Dlaczego powinno się zbierać kupy swojego zwierzaka? Wytaczamy wszystkie możliwe argumenty, aby przekonać nieprzekonanych.

piesek
„Ja już swoje zrobiłem. Reszta należy do Ciebie”.

Kwestia estetyczna
Odchody nie wyglądają, ani nie pachną zbyt ładnie – wszyscy to wiemy. Nikt nie ma więc ochoty oglądać i wąchać tego, co wydalił Twój pies. A tym bardziej w to przypadkowo wdepnąć…

Antyreklama
Nieodpowiedzialni właściciele zwierząt w dużej mierze przyczyniają się do ogólnie panującej negatywnej opinii na temat posiadania psów w miastach. Trudno się dziwić tej antypatii, gdy obejrzymy sobie typowy miejski skwerek upstrzony psimi minami.

Sprawa uczciwości
Być może myślisz „Inni nie zbierają, to i ja nie będę”. Jeśli tak właśnie postępujesz, to wiedz, że jesteś nieuczciwy względem tych osób, które jednak sprzątają po swoich czworonogach, a także wobec ludzi w ogóle nieposiadających zwierząt.

Przestrzeganie prawa
To nie prawda, że nie ma ogólnopolskich przepisów dotyczących omawianego problemu. W tym miejscu zacytujemy nasz wcześniejszy wpis Pies w mieście – przepisy prawne:
Obowiązek sprzątania po swoim pupilu nakłada na właścicieli zwierząt ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Art. 4). Musimy więc skrupulatnie zbierać kupy naszego ulubieńca, nawet jeśli lokalne przepisy nie regulują tej kwestii. Ponadto Kodeks Wykroczeń (Art. 145) mówi o tym, że za zanieczyszczanie miejsca publicznego grozi mandat w wysokości 500 zł. Z nakazu sprzątania po swoim psie zwolnione są tylko osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów policyjnych.

Epidemiologia
Kał w około 15% składa się z bakterii. W odchodach znajdują się również wirusy i pierwotniaki, a często też larwy, jaja i inne formy inwazyjne pasożytów. Nie sprzątając po swoim psie realnie przyczyniasz się do szerzenia groźnych chorób. Narażasz na utratę zdrowia nie tylko inne zwierzęta, ale też bawiące się na podwórku dzieci i wszystkich ludzi, którzy zaniosą do domu kał twojego psa na swoich butach! Czy masz świadomość, że przez twoją nieodpowiedzialność ktoś może nawet stracić życie? To nie jest przesadzone stwierdzenie! Do niebezpiecznych chorób rozprzestrzeniających się wraz z psimi odchodami należą m.in. giardioza, tasiemczyca, bąblowica, glistnica.

Wzór do naśladowania
Zbierając kupy swojego pupila dajesz dobry przykład innym opiekunom zwierząt. Jak zwykle, tak i w tym przypadku naprawę świata najlepiej zacząć od siebie 😉 Może niebawem wszyscy będziemy mogli cieszyć się czystymi wysepkami zieleni w naszych miejscowościach?

trawniki
Postulujemy o czyste trawniki dla wszystkich!

Jeśli do tej pory nie sprzątałeś/aś po swoim psiaku, to może po przeczytaniu tego artykułu stwierdzisz, że jednak warto? W naszym sklepie zoologicznym benkoda.pl znajdziesz artykuły pomagające w utrzymywaniu czystości. Zapraszamy!

akcesoria
akcesoria pomagające w utrzymywaniu czystości

Pozdrawiamy serdecznie,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

13 myśli nt. „Czy sprzątasz po swoim psie?

 1. Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 4.0
  XEvil 4.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami.
  Uznawanie przez firmę Captcha Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów!

  Czytasz to – to znaczy, że działa! 😉
  Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.

 2. Ten komunikat jest zamieszczony tutaj przy użyciu XRumer + XEvil 4.0
  XEvil 4.0 to rewolucyjna aplikacja, która może ominąć niemal każdą ochronę przed botnetami.
  Uznawanie przez firmę Captcha Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com i ponad 8,4 milionów innych typów!

  Czytasz to – to znaczy, że działa! 😉
  Szczegóły na oficjalnej stronie internetowej XEvil.Net, jest bezpłatna wersja demonstracyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*