Czy pupil może spać z nami w łóżku?

Co tu dużo pisać, wielu opiekunów psów i kotów dzieli wspólne posłanie ze swoim zwierzakiem. Ale czy właściwie jest w tym coś złego? Jakie są wady i zalety dawania pupilowi owego przywileju?

kot w pościeli

Kwestia dominacji
Niegdyś panowała powszechna opinia, że pozwalając pupilowi na wchodzenie do naszego łóżka ryzykujemy utratę autorytetu i pozycji przywódcy w stadzie. Ostatnimi czasy cała teoria dominacji mocno chwieje się w posadach, a wraz z nią przytoczone założenie. Jest przecież wielu opiekunów, którzy regularnie zapraszają swoje zwierzę do ludzkiego „legowiska”, a ich dobre relacje z czworonogiem pozostają bez zarzutu. Zdarza się jednak, że pupilek staje się zaborczy (pies warczy, a kot syczy i drapie), gdy człowiek ma zamiar skorzystać z własnej kanapy. Takie alarmujące zachowanie futrzaka oznacza, że popełniliśmy liczne błędy wychowawcze na różnych frontach, a istota problemu tkwi znacznie głębiej niż pod kołderką.

pies w łóżku

Pakiet zarazków
Przeciwnicy spania ze zwierzęciem w jednym łóżku straszą zwolenników bakteriami, kleszczami i innymi okropnościami, którymi możemy zarazić się od pupila. Rzeczywiście, istnieje realne ryzyko, że  załapiemy jakąś mniej lub bardziej groźną chorobę odzwierzęcą. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przewlekle chore, o osłabionej odporności, seniorzy i małe dzieci. W ich przypadku odradzamy wpuszczania czworonogów na posłanie. Psiak, czy też kociak, który śpi z człowiekiem musi być często kąpany, regularnie odrobaczany, zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi, a w skrócie: czysty, zdrowy i zadbany. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli podejmiemy wszelkie środki zaradcze, to zawsze jakieś ryzyko i tak pozostanie.

kotek śpi

Wspólny sen jak terapia… lub udręka
Dla wielu osób spanie ze zwierzakiem jest po prostu przyjemne, ponieważ przynosi np. poczucie bezpieczeństwa, bliskości i spokoju. Badania naukowe dowodzą, że ludzie dzielący posłanie ze zwierzęciem rzadziej zapadają na depresję. Kot lub pies także korzysta w tej sytuacji, bo jest mu przecież miękko, cieplutko i znajduje się blisko swojego ukochanego opiekuna. Z drugiej strony „niewdzięczny” pupil może się niemiłosiernie rozpychać, układać tylną częścią ciała na naszej poduszce, brudzić dopiero co zmienioną pościel, pozostawiać wszędobylską sierść, nieświadomie lub też z premedytacją nas wybudzać ze snu i tym samym uniemożliwiać skuteczny wypoczynek. Pozwalając szczeniaczkowi spać w nogach naszego łóżka nie możemy odmówić tego samego przywileju wyrośniętemu olbrzymowi. Co zrobimy w sytuacji, gdy nasza suczka będzie miała cieczkę, a kotka ruję? Z kolei u wysterylizowanych samiczek zdarza się nietrzymanie moczu. Lepiej już teraz zastanowić się jak poradzimy sobie wtedy z naszym czworonogiem śpiącym obok?

york śpi

Legowisko jako alternatywa
Dobrym rozwiązaniem może być ulokowanie legowiska zwierzęcia nieopodal naszego łóżka. Wśród przeróżnych produktów możemy wybrać dla naszego pupila legowisko typu ponton, poduchę, czy też wiklinowy kosz, zadaszoną budkę lub nawet luksusową kanapę 🙂 W naszym sklepie benkoda.pl mamy szeroką ofertę legowisk dla psów i kotów. Chyba nie ma możliwości by wśród takiej ilości produktów nie znalazło się coś, co przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającemu zwierzakowi.

Wybrane legowiska dostępne w sklepie benkoda.pl
legowiskaAnalizując powyższe informacje dochodzimy do wniosku, że uniwersalna odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu właściwie nie istnieje. Uważamy, że każdy Czytelnik powinien sam przemyśleć wszystkie argumenty, a następnie podjąć najlepszą jego zdaniem decyzję.

Może macie swoje doświadczenia i uwagi, którymi chcielibyście się podzielić? Zachęcamy do komentowania wpisu!

A na koniec zapraszamy do naszego sklepu zoologicznego benkoda.pl, gdzie znajdziecie wszystko dla psa i wszystko dla kota, jak również produkty dla gryzoni, ptaków, rybek i innych zwierząt domowych.

sklep BenkodaPozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Czy pupil może spać z nami w łóżku?

  1. Moje koty zawsze śpią ze mną i nie wstydzę się tego 🙂 Okłady z żywych kotów polecam wszystkim na bezsenność 😉 Kto nie wie jak to jest przytulać się do mruczącego futerka, ten niech żałuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*