Czekolada – słodka trucizna

Jako troskliwi opiekunowie czworonogów pewnie już wiecie o tym, że ani psom, ani kotom nie wolno dawać czekolady. A czy zastanawialiście się może dlaczego ten słodki przysmak jest tak bardzo szkodliwy dla naszych pupili?

czekolada

Stopień zagrożenia zależy od ilości zjedzonej przez zwierzaka czekolady i od jej rodzaju, a dokładnie od procentowej zawartości kakao. To właśnie ziarna kakaowca zawierają szkodliwe dla psów i kotów związki chemiczne – metyloksantyny, czyli kofeinę, teobrominę i teofilinę.

Jak działa czekolada na organizm psa lub kota? Spożyta w większej ilości powoduje znaczne przyspieszenie tętna, silne pobudzenie i niepokój, biegunkę, wymioty, niezborność ruchową, drgawki, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Czekolada jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, kociąt i psich/kocich seniorów, a także dla czworonogów cierpiących na choroby serca, wątroby lub nerek.

Trzeba wiedzieć, że czekolada szkodzi również wielu innym zwierzętom domowym, np. gryzoniom, fretkom i ptakom.

Psy i koty, które zjadły małą ilość czekolady, zwykle odtruwają się same. Jeśli natomiast pochłonęły sporą ilość smakołyku, wtedy lekarz weterynarii może zalecić płukanie żołądka i podać roztwór węgla aktywnego, który ma za zadanie unieszkodliwić toksyczne substancje w jelitach.

Szacuje się, że dawka śmiertelna teobrominy wynosi od 100 do 250 mg/kg masy ciała. Oznacza to, że średniej wielkości pies musiałby zjeść kilkanaście tabliczek mlecznej czekolady lub 2-3 tabliczki czekolady gorzkiej o wysokiej zawartości kakao. Najwięcej metyloksantyn zawiera bowiem czyste kakao w proszku (zwłaszcza te wysokiej jakości). Dla kota lub niewielkiego pieska zjedzenie tylko 2-3 łyżeczek takiego produktu jest już niebezpieczne dla życia.

Pamiętajmy, że kakao zawarte jest nie tylko w samej czekoladzie, ale może również znajdować się w takich produktach spożywczych jak wypieki, płatki śniadaniowe, czy lody.

Psy lubią czekoladę, niestety. Koty nie mają na języku kubeczków smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku, dlatego u nich rzadziej zdarzają się zatrucia spowodowane przypadkowym zjedzeniem tego smakołyku.

czekoladowy labrador
czekoladowe umaszczenie jest jedyną korzystną postacią czekolady dla labradora 😉

Zapraszamy do naszego sklepu benkoda.pl po smaczne i bezpieczne przysmaki dla psów, kotów i gryzoni 🙂

Pozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Czekolada – słodka trucizna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*