Czego potrzebuje chomik?

Dziś zajmiemy się kompletowaniem wyprawki dla chomika. Załóżmy, że w naszym domu pojawi się niebawem nowy lokator w postaci tego małego, pociesznego zwierzątka. Jako troskliwi opiekunowie chcemy, by chomiczek czuł się u nas jak najlepiej, zatem zaczynamy urządzać mu przytulne mieszkanko!

chomiki

Klatka to podstawa. Nie może być ona zbyt mała, by chomik czuł się swobodnie i miał odpowiednią ilość miejsca do biegania. Właściwie, to im większa klatka, tym lepsza. Klatkę z powodzeniem może zastąpić akwarium bez pokrywy, jednak ono również powinno być obszerne i na tyle wysokie, by chomik nie mógł z niego wyskoczyć. W środku warto umieścić drewniany lub plastikowy domek. W naszym sklepie znajdziecie duży wybór klatek dla chomików.

klatka dla chomika

Podłoże również jest niezbędne. Do najpopularniejszych należą: ściółka drewniana, trociny i większe od nich – wiórki, drewniane podłoże granulowane, czyli brykiet drzewny, ściółka kukurydziana lub konopna, podłoże bawełniane i sianko (jako dodatek do właściwego podłoża).

Pokarm podstawowy i przysmaki. Zwierzątko powinno jeść na co dzień karmę przeznaczoną specjalnie dla chomików, a uzupełnieniem jego menu mogą być różnego rodzaju bezpieczne przekąski i przysmaki, np. kolby, a także niektóre świeże produkty. Więcej o żywieniu chomików napiszemy innym razem.

chomik

Miseczka na pokarm – plastikowa lub ceramiczna to kolejna potrzebna rzecz.

Koniecznie: poidełko plastikowe z kulkowym zaworkiem lub szklane z przyssawką – do akwarium. Miseczka z wodą raczej nie zda egzaminu, gdyż chomik bardzo szybko nawrzuca do niej trocin, pokarmu i… nie tylko 😉

Kołowrotek to jest to! Prawie wszystkie chomiki uwielbiają bieganie w kółkach. Bez tego akcesorium trudno zapewnić chomisiowi niezbędną codzienną dawkę ruchu. Wielkość koła powinna być dostosowana do rasy zwierzątka. Warto zaopatrzyć naszego maleńkiego pupilka również w inne zabawki, by nigdy nie doskwierała mu nuda.

kołowrotek dla chomika

Wanienka, basen lub głębsza miseczka i specjalny piasek do kąpieli – pomogą dbać o czystość futerka. Poza tym miło jest popatrzeć na baraszkującego w piaskowej kąpieli chomiczka 🙂

Toaletka – może nie jest niezbędna, ale w przypadku niektórych chomików sprawdza się bardzo dobrze (ogranicza zanieczyszczanie ściółki). Niestety, niektóre zwierzaczki nie chcą z niej korzystać lub nie traktują toaletki jako jedynego miejsca, w którym można załatwiać swoje sprawy 😉

Kiedy zaopatrzymy się już we wszystkie akcesoria i urządzimy należycie klatkę lub akwarium, to wtedy dopiero będziemy gotowi na przyjęcie chomiczego mieszkańca. Pozostanie nam tylko udać się do sklepu zoologicznego lub do znajomego hodowcy.

kupno chomika

Jeśli macie pytania dotyczące wyprawki dla chomika lub inne, to zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Pozdrawiamy,
zespół benkoda.pl

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*