Choroby chomików

Niestety, nawet najbardziej zadbane i wypielęgnowane zwierzątko może niespodziewanie zachorować. Przygotowaliśmy na dzisiaj listę najczęstszych przypadłości, które mogą dotknąć chomika dowolnego gatunku.

chomik

Choroba mokrego ogona (tułowia)
to zagrażająca życiu infekcja bakteryjna objawiająca się silną biegunką i mokrym, posklejanym futerkiem okolic ogonka. Na tą chorobę zapadają chomiki osłabione i narażone na silny stres, np. młode zbyt wcześnie odstawione od matki. Biegunka u chomika doprowadza do błyskawicznego wręcz odwodnienia organizmu. Chore zwierzątko trzeba odizolować od innych osobników. Konieczne jest jak najszybsze podanie antybiotyku, a więc bezzwłoczny kontakt w lekarzem weterynarii.

Przerost siekaczy
Przerośnięte zęby uniemożliwiają chomikowi normalne pobieranie pokarmu. Przyczyną jest długotrwałe podawanie zbyt miękkiego jedzenia. Siekacze chomika rosną przez całe życie więc muszą być ścierane na twardych i suchych produktach, takich jak ziarna, siano, gałązki, granulat. Lekarz weterynarii skróci siekacze do odpowiedniej długości.

Przeziębienie
Chomik może się przeziębić, jeśli przebywa w zbyt zimnym, wilgotnym pomieszczeniu. Może się także zarazić od innego osobnika, zwierzęcia innego gatunku lub nawet od chorego człowieka. Przeziębienie u chomików występuje (niemal zawsze!) po kąpieli. Nie kąpiemy więc tego małego gryzonia, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Alergie
U chomików dość często występuje alergia na podłoże, którym wysłane jest dno klatki. Objawami świadczącymi o tym, że nasz pupilek jest uczulony na ściółkę są: mrużenie i łzawienie oczu, kichanie, wysypka na skórze, częste drapanie się i przerzedzenie sierści. Alergie pokarmowe u chomików są znacznie rzadsze.

Infekcja oczu
Może się przydarzyć, że chomik nie może otworzyć jednego lub obojga oczu. Będzie to prawdopodobnie spowodowane zaschniętą ropną wydzieliną, która najczęściej sygnalizuje infekcję spojówek. Nie należy próbować otwierać chomikowi oka na siłę, można za to przyłożyć na chwilę wacik nasączony letnią wodą, a następnie udać się ze zwierzątkiem do lecznicy.

Rozstrój żołądka
na skutek nagłej zmiany karmy lub po podaniu pokarmu, który nie jest odpowiedni dla chomików. Biegunka może zagrażać życiu zwierzątka, nie wolno więc jej bagatelizować.

Schorzenia dróg moczowych
objawiają się zwiększonym pragnieniem i wydalaniem moczu, a czasem także krwiomoczem. Przyczyną może być zbyt niska temperatura otoczenia, narażenie na przeciągi lub niewłaściwe żywienie.

Cukrzyca
Zapadają na nią osobniki starsze i młodsze, których dieta obfituje w cukry proste i tłuszcze. Otyłość, częstomocz i mętne oczy mogą wskazywać na cukrzycę u chomika.

Grzybica skóry
objawia się złuszczaniem skóry w miejscach słabiej owłosionych, a więc w okolicach narządów płciowych, na pyszczku i uszach. Winowajcą jest często kropidlak Aspergillus, a przyczyną obfitego rozwoju grzybni może być zbyt rzadko zmieniane podłoże i/lub nieumiejętnie czyszczona klatka.

Liszaj strzygący
powoduje, że sierść wygląda jak nierówno przystrzyżona i uwidaczniają się punktowe łysiny, pęcherzyki i strupki. Patogenami są grzyby z rodzajów Tryhophyton i Microsporum.

Stan zapalny uszu
Chomik drapie się po uchu i przekrzywia głowę, co może być spowodowane zapaleniem ucha środkowego. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez antybiotyku. Objawy infekcji uszu mogą być podobne do tych, jakie powoduje obecność ciała obcego w kanale słuchowym. Diagnozę postawi lekarz weterynarii.

Wypadnięcie jelita
Na skutek silnego rozwolnienia końcowa część jelita grubego może ulec wynicowaniu i znaleźć się poza odbytem zwierzęcia. Jest to stan zagrażający życiu i wymagający natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.

Złamania kończyn
spowodowane np. upadkiem z wysokości lub zabawą w źle skonstruowanym kołowrotku. Złamaną kończynę powinien opatrzyć lekarz weterynarii.

Uwaga! W przypadku każdej z opisanych wyżej chorób najważniejsza jest szybka reakcja opiekuna i wczesne rozpoczęcie leczenia maleńkiego pacjenta.

chomiczekW naszym sklepie zoologicznym benkoda.pl znajdziecie produkty dla chomików w dobrych cenach: karmy, kolby i przysmaki, akcesoria i produkty do higieny. Zapraszamy!

sklep BenkodaPozdrawiamy ciepło,
zespół benkoda.pl

 

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Jedna myśl nt. „Choroby chomików

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*